Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Tusk, 31.03.2017

 

Roman Giertych pełnomocnikiem Donalda Tuska w śledztwie przeciw byłym szefom SKW

Maciej Orłowski, 30 marca 2017

Roman Giertych będzie pełnomocnikiem Donalda Tuska w śledztwie dotyczącym współpracy polskich służb z rosyjskim FSB. Tusk wystąpi w charakterze świadka.

1 ZDJĘCIE

Roman Giertych będzie pełnomocnikiem Donalda Tuska w śledztwie dotyczącym współpracy polskich służb z rosyjskim FSB. Tusk wystąpi w charakterze świadka. (Olivier Matthys (AP Photo/Olivier Matthys))

Roman Giertych został pełnomocnikiem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w śledztwie dotyczącym współpracy polskich służb z rosyjskim FSB – dowiedział się nieoficjalnie ,,Newsweek”. Tusk został wezwany do prokuratury w charakterze świadka tuż po reelekcji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.
Jak nieoficjalnie dowiedział się w prokuraturze „Newsweek”, Tusk, mimo że jest tylko świadkiem, to ma w tym śledztwie pełnomocnika. Jest nim znany prawnik, były wicepremier i eksprezes Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Rzecznik prokuratury Michał Dziekański zapytany przez tygodnik o nazwisko pełnomocnika Tuska ucina: – Nie udzielamy takich informacji. Komentarza odmawia także sam Giertych.

O wezwaniu Tuska w charakterze świadka prokuratura poinformowała 13 marca, cztery dni po jego reelekcji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Wybór Tuska do końca próbował zablokować polski rząd. Prokuratura zapewniała, że wezwanie nie ma nic wspólnego z jego reelekcją. Tusk miał się stawić już 15 marca, jednak musiał wtedy zdać raport Parlamentowi Europejskiemu z ostatniej sesji Rady Europejskiej. Tusk zapowiedział, że stawi się na przesłuchanie.

Prokuratura chciała oskarżyć Donalda Tuska…

„Gazeta Wyborcza” poznała szczegóły tajnego postępowania prokuratury, w ramach którego przesłuchany ma być Tusk. Według naszych źródeł śledztwo jest dzisiaj „w stanie poważnego kryzysu”, a prokurator „działa pod polityczną presją”.

W grudniu 2016 r. prowadzący sprawę postawił zarzuty generałom Januszowi Noskowi oraz Piotrowi Pytlowi. Obaj w latach 2008-15 kierowali Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, która teraz opanowana jest przez ludzi związanych z szefem MON Antonim Macierewiczem. Noskowi i Pytlowi zarzucono „przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”.

Chodzi o porozumienie, jakie podpisano we wrześniu 2013 r. Miało ono regulować współpracę w pięciu obszarach: współpracy przy zaopatrzeniu w żywność oraz wycofywaniu wojsk z Afganistanu; wsparciu polskich wojsk działających w ramach misji ONZ m.in. w Czadzie; wspólnych działaniach przy zabezpieczaniu małego ruchu granicznego w obwodzie kaliningradzkim; oraz ustaleniu zasad współpracy w ramach tzw. międzynarodowych reżimów kontrolnych, czyli wzajemnych wizytacji portów wojennych.

…ale nie ma o co. Tusk wyraził zgodę na współpracę SKW

Umowy nigdy nie wprowadzono w życie, bo jesienią zaczął się kryzys rosyjsko-ukraiński. Polska stanęła w nim po stronie Ukrainy. Stosunki z Rosją uległy zaostrzeniu.

Zobacz: Jarosław Kaczyński „unieważnia” słowa premier? Podwójna gra PiS wobec Unii po wyborze Tuska

– Materiały do zarzutów dostarczyła SKW. Była w nich umowa z FSB (Federalną Służba Bezpieczeństwa Rosji), ale nie było wymaganej prawem zgody ówczesnego premiera  – twierdzi źródło „Wyborczej”. Teraz prokuratura ma problem, bo wygląda na to, że szefowie SKW jednak działali na podstawie zgody premiera. Utrzymanie zarzutów wobec nich jest więc dosyć wątpliwe.

Byli szefowie SKW odmówili składania zeznań. Sprawę nazwali „politycznym odwetem” i „absurdem”.

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>