Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52100
  • Dzisiaj wizyt: 12
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Kościół Norwegii, 20.08.2016

 

Wystarczyły 4 dni, by Kościół opuściło 15 tysięcy wiernych. Powód? Duchowni pozwolili na apostazję przez internet

Anna Dryjańska
20.08.2016
Apostazja przez internet? W Norwegii to możliwe już od kilku dni.
Apostazja przez internet? W Norwegii to możliwe już od kilku dni. • fot. Shutterstock

W połowie sierpnia Kościół Norwegii umożliwił swoim członkom wypisanie się z niego przez internet. Okazało się, że w ciągu 4 dni z Kościoła wypisało się aż 15 tysięcy osób.

Rzeczniczka Kościoła Kristin Gunleiksrud nie jest zdziwiona takim przebiegiem wypadków. Twierdzi, że duchowni spodziewali się tego, że ułatwienie formalności doprowadzi do większej liczby apostazji. Internet jest też jednak wykorzystywany w drugą stronę – by zapisać się do Kościoła Norwegii. Z tej opcji skorzystało 549 osób. Od 2012 roku Kościół Norwegii jest stopniowo oddzielany od państwa.

Bloger Ryszard Balczyński pisał ostatnio w naTemat, że osoby usiłujące wystąpić z Kościoła rzymskokatolickiego znajdują się w sytuacji „martwych dusz”.

– Faktycznie nie należą one do Kościoła, figurują jedynie w spisie jego członków, co czyni ich członkostwo fikcyjnym. Kościół ma żywotny interes w statystycznym zawyżaniu liczby swoich wiernych, gdyż jest to podstawą propagandową do domagania się korzyści i przywilejów z racji swojej rzekomej przewagi liczebnej w społeczeństwie polskim. Tymczasem, według kryteriów wyżej przytoczonych, wiernych całkowicie należących do Kościoła – czyli tzw. prawdziwych katolików – jest nie więcej, niż ca 30% obywateli polskich – pisał Balczyński.

źródło: Wprost.pl

wystarczyło

naTemat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>