Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52087
  • Dzisiaj wizyt: 13
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Piotr Bratkowski, 28.06.2017

 

Turbofolk po polsku, czyli jak kicz splata się z przemocą

Data publikacji: 28.06.2017

Jak wiadomo, minister kultury Piotr Gliński cofnął w tym roku obiecaną dotację prestiżowemu, poznańskiemu festiwalowi Malta. Pogniewał się, że jednym z jego kuratorów jest znienawidzony przez nasze obecne władze chorwacki reżyser Oliver Frljić. Mimo to Malta się odbyła – głównie dzięki wsparciu poznańskiego samorządu i crowdfundingowi – brakujące 300 tysięcy złotych zebrano błyskawicznie.

W ramach festiwalu odbył się spektakl „Turbofolk”. Przedstawiał dzieje bałkańskiego nurtu muzycznego, podobnego do naszego disco polo, który stał się niezwykle popularny w czasie wojny w byłej Jugosławii. Zwłaszcza w Serbii, gdzie największą gwiazdą nurtu była „Ceca” – Svetlana Raźnatović, żona niesławnej pamięci lidera nacjonalistycznych bojówek paramilitarnych „Arkana”. Spektakl próbował pokazać, jak w społecznych dziejach kultury kicz splata się z przemocą.

Minister kultury Piotr Gliński cofnął w tym roku obiecaną dotację prestiżowemu, poznańskiemu festiwalowi Malta. Pogniewał się, że jednym z jego kuratorów jest znienawidzony przez nasze obecne władze chorwacki reżyser Oliver Frljić

W ten sam weekend, kiedy na „Malcie” pokazywano „Turbofolk”, w Radomiu ONR-owska bojówka pobiła uczestników opozycyjnej demonstracji. Zaś na ulicy w Lublinie opluto 17-letnią muzułmankę. W TVP w czasie największej oglądalności, w sobotę pokazano benefis dworskiego eks-satyryka Jana Pietrzaka. W niedzielę zaś – uczczono specjalną galą jubileusz 25-lecia disco polo, gdzie wśród podskakujących przy biesiadnej muzyce pokazał się sam prezes Jacek Kurski z narzeczoną.

newsweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>