Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Eurokorpus, 29.03.2017

 

ŚRODA, 29 MARCA 2017

Tusk: Nie ma udawać, że to jest szczęśliwy dzień. Ani dla Brukseli, ani dla Londynu

14:18

Tusk: Nie ma udawać, że to jest szczęśliwy dzień. Ani dla Brukseli, ani dla Londynu

– Nie ma co udawać, że to jest szczęśliwy dzień. Ani w Brukseli, ani w Londynie. Mam silny mandat, by chronić interesy 27 państw. To jest kwestia minimalizowania szkód. Nasz cel jest jasny: zminimalizowanie kosztów dla obywateli UE, firm i krajów członkowskich. To co powinniśmy podkreślić, że jak do tej pory nic się zmieniło. Dopóki Wielka Brytania nie opuści UE, prawo UE będzie stosowane wobec Wielkiej Brytanii. I na koniec: teraz pojawił się oficjalny komunikat KE, gdzie podkreślamy że będziemy działać jako jedność. W piątek zaprezentuję propozycje warunków negocjacyjnych, do zatwierdzenia przez kraje członkowskie 29 kwietnia. Pozwolę sobie dodać: już za wami tęsknimy! Dziękuje i do zobaczenia – powiedział przewodniczący RE Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli po otrzymaniu listu formalnie rozpoczynającego proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE.

13:04

Terlecki o zmianie regulaminu Sejmu: Chodzi o to, aby ukrócić awanturnictwo i chuligaństwo

– Za parę minut rozpocznie się spotkanie zwołane z inicjatywy marszałka Sejmu i Prezydium Sejmu. Spotkanie szefów bądź wydelegowanych przedstawicieli klubów parlamentarnych. Zebranie poświęcone zmianom w regulaminie Sejmu. Są to zmiany, które generalnie mają zapobiec powtarzaniu się takich sytuacji, jakie miały miejsce w grudniu. Chodzi o to, aby ukrócić awanturnictwo i chuligaństwo szerzące się czasami na sali sejmowej. Te kary – mam nadzieję, bo my popieramy ten projekt Kancelarii Sejmu – trochę ustabilizują sytuację na sali sejmowej wtedy, gdy robi się gorąco i gdy spór polityczny się zaostrza. To rzecz zupełnie oczywista, ale nie ma powodu, żeby wszczynać wtedy jakieś działania, które nie przystoją powadze parlamentu – poinformował Ryszard Terlecki na briefingu w Sejmie. Na spotkaniu nie będzie marszałka Kuchcińskiego.

300polityka.pl

Kolejna kolizja rządowego samochodu. Wiceszef MON zderzył się z Volvo

WB, 29.03.2017

Wypadek wiceministra

Wypadek wiceministra (Gazeta.pl)

Wiceminister Bartosz Kownacki miał stłuczkę służbowym BMW. Do zderzenia doszło w Warszawie na rogu ulic Wioślarskiej i Ludnej.

„W drodze z Biura Bezpieczeństwa Narodowego na spotkanie z MON doszło do kolizji z udziałem samochodu Żandarmerii Wojskowej, w którym jechałem. Nikomu nic się nie stało. Sprawę wyjaśnia ŻW” – napisał wiceminister Bartosz Kownacki.

Policja jest już na miejscu zdarzenia, na rogu ulic Wioślarskiej i Ludnej w Warszawie. W stłuczce uczestniczyły dwa samochody – limuzyna BMW, w której jechał Kownacki i SUV Volvo.

- My nie mamy nic do dodania w tej sprawie – ucina biuro prasowe MON.

gazeta.pl

W.A.B.


http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/postapokaliptyczna-joanna-mucha-poslanka-napisala-powiesc-o-zyciu-po-globalnej-katastrofie,11931794/

ŚRODA, 29 MARCA 2017

Petru domaga się zwołania RBN

10:42

Petru domaga się zwołania RBN

Jak mówił Ryszard Petru na briefingu przed Pałacem Prezydenckim:

„To, co się dzieje w ostatnich tygodniach, to zupełna zmiana jeżeli chodzi o polską doktrynę wojenną. Zauważmy, że mamy do czynienia z olbrzymimi zwolnieniami generałów polskiej armii i pułkowników – czyli tak naprawdę fundamentalne osłabienie przywództwa polskiej armii. Wstrzymywane są zakupy nowego sprzętu. Mowa tu o śmigłowcach, co w istotny sposób ogranicza siłę polskiej armii. Następuje zmiana pozycji Polski w UE, jeżeli chodzi o nasze zaangażowanie w Eurokorpusie. Dostaliśmy dementi z rządu, że nic się nie stało, ale jak czytamy informację zarówno z Eurokorpusu, jak i z agencji zagranicznych, można dowiedzieć się, że Polska, która chciała być krajem ramowym Eurokorpusu, tak naprawdę wycofuje się z tego pomysłu i chcemy być tylko państwem stowarzyszeniowym, czyli takim państwem, które jest pasywnie zaangażowane w Eurokorpus. Dostajemy też informacje z zewnątrz, czyli z zagranicy, że Polska wycofuje część żołnierzy z Eurokorpusu. Jeżeli podsumujemy te wszystkie informacje, czyli masowe zwolnienia generałów i pułkowników, wstrzymanie inwestycji jeżeli chodzi o polską armię i osłabienie zaangażowania Polski w UE jeżeli chodzi o politykę obronną, to widać, że mamy do czynienia albo z olbrzymim kryzysem, albo z działaniem na szkodę Polski”

„Apeluję i żądam zwołania RBN”

„Jako szef partii opozycyjnej domagam się zwołania RBN i przekazania wszystkich informacji w tym zakresie. Jako opozycja powinniśmy wiedzieć, co się dzieje w polskiej armii, dlaczego zmieniana jest doktryna obronna Polski, dlaczego jest osłabiona polska armia w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jest nowy prezydent USA, który w istotny sposób zmienił podejście do NATO. Jeszcze Wielka Brytania ogłosiła wyjście z UE. Polska dzisiaj – szczególnie w kwestiach obronności – powinna się angażować w projekty europejskie, jakim jest Eurokorpus, a nie wycofywać się z niego rakiem. Apeluję i żądam zwołania RBN, aby minister Macierewicz zarówno nam, ale być może Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, prezydentowi Dudzie wytłumaczył, o co chodzi w tym wszystkim”

300polityka.pl

Macierewicz zdecydował, że Eurokorpus nie jest nam potrzebny. „Prezydent przyjął do wiadomości”

dafa, 29.03.2017

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydent przyjął informację do wiadomości i to nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś jego szczególnie zaniepokojenie – stwierdził szef BBN Paweł Soloch pytany o reakcję głowy państwa na decyzję o wycofywaniu się polskiej armii z działalności w Eurokorpusie.

We wtorek RMF FM podało informację, że Polska wycofuje się z czynnej obecności w Eurokorpusie. Dowództwo organizacji, która w sytuacjach zagrożenia może tworzyć misje wojskowe i być wykorzystywana w operacjach na terenie Unii, ma opuścić ponad stu polskich oficerów. Rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau potwierdził agencji AFP, że o ich wycofywaniu zdecydował polski rząd. Od 2020 roku Polska w tej organizacji będzie jedynie państwem stowarzyszonym, a nie ramowym, czyli takim, które miałoby wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji.

„Prezydent został poinformowany”

O powody takiej decyzji był dziś pytany Paweł Soloch, szef BBN, który był gościem porannej rozmowy w RMF FM. – Tę informację posiadamy już od dłuższego czasu, otrzymaliśmy ją jeszcze w ubiegłym roku – potwierdził Soloch. A pytany o reakcję Andrzeja Dudy odparł:

- Prezydent został poinformowany o decyzji redukcji naszej obecności. I przyjął tą informację do wiadomości, ponieważ decyzję ministra obrony traktował szerzej w kontekście naszej polityki, również polityki związanej z obsadzaniem etatów i struktur NATO-wskich – stwierdził Soloch.

Dopytywany czy prezydent nie jest zaniepokojony faktem, że na własne życzenie rezygnujemy z prawa do posiadania wpływu na decyzje, o co jeszcze jakiś czas temu mocno zabiegaliśmy, szef BBN stwierdził:

To nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś szczególne zaniepokojenie pana prezydenta.

MON: Będziemy się angażować, ale mniej

Ministerstwo Obrony jeszcze wczoraj zamieściło oświadczenie, w którym stwierdza, że „Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład” Jak zapewniał resort obrony zachowa „dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich”. Decyzja o ograniczeniu współpracy podyktowania jest „koniecznością redukcji zaangażowania w związku ze zwiększeniem obciążeń wojska wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO i zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu”.

„Bez prawa głosu w najważniejszych sprawach”

- Polscy oficerowie, którzy z nami służą wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że współpraca wygasa w 2019 roku – powiedział w TVN24 Vicente Dalmau, rzecznik Eurokorpusu. Podkreślił, że decyzja o wycofaniu zależy od danego państwa. – Jeżeli decyduje się ono wycofać, to ma do tego prawo. Decyzja jest suwerenna – stwierdził Dalmau. Przypomniał także, że kraj, który nie ma statusu państwa ramowego w organizacji jest też „pozbawiony prawa głosu w najważniejszych sprawach”.

 

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>