Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52100
  • Dzisiaj wizyt: 12
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Peszek, 26.01.2016

 

 

Maria Peszek wróciła i nadal nie lubi Kościoła. Posłuchaj piosenki „Polska A B C i D”

jś, 26.01.2016
Maria Peszek 

Maria Peszek (PIOTR SKÓRNICKI)

We wtorek Maria Peszek opublikowała singiel z nadchodzącej płyty „Karabin”. Do przebojowego rytmu utworu „Polska A B C i D” śpiewa: „Inny nie znaczy gorszy lub zły/ nie strzelaj proszę, pozwól mi żyć”. Artystka w tym kontekście podkreśla, że „można szczuć słowem, można szczuć modlitwą”.
 

Kilka dni temu Maria Peszek zaprezentowała listę 11 piosenek, które znajdą się na nadchodzącej płycie „Karabin”, za pomocą zdjęcia przedstawiającego ich spis na jej nagim ciele. Teraz wreszcie ma argument muzyczny – można posłuchać jej singla „Polska A B C i D”, który napisała razem z cenionym producentem Michałem „Foxem” Królem. To współtwórca jej ostatniej płyty „Jezus Maria Peszek” i takich przebojów jak „Sorry Polsko”, „Padam” i „Ludzie psy”.

 

 

Do utworu artystka dodała deklarację dotyczącą całej nowej płyty:

Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu, nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to, o czym śpiewam, i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst. Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna, a świat bezwzględny, żeby iść na czołgi z kwiatami. Można za to pisać piosenki. O nienawiści przeciw nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje. Karabin to pacyfistyczna płyta wyrażona militarnymi środkami. Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa.

 

Pacyfistka Maria Paszek

Rzeczywiście, w nowej piosence Peszek bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń ostatnich miesięcy. Musi mieć na myśli uchodźców, gdy najpierw wymienia w pierwszej osobie pragnienia: „chce mi się jeść/ chce mi się pić”, później namawia: „inny nie znaczy gorszy lub zły/ nie strzelaj proszę, pozwól mi żyć”.

Wraca do jednego ze swoich ulubionych tematów – antyklerykalizmu – piętnując postawę polskiego Kościoła wobec uchodźców, i chyba nie tylko wobec nich: „można szczuć słowem/ można szczuć modlitwą/ można dzielić ludzi/ ciąć krzyżem jak brzytwą”. Chodzi być może o tak różną (często niezdecydowaną) postawę polskich hierarchów od tej, którą prezentuje papież Franciszek.

Nie oceniać Peszek po refrenie

Mniej przekonująco wyszedł Peszek refren z niezrozumiałym mieszaniem języków: „bo nic nie jest takim, jakim się wydaje/ so don’t judge the book by its cover”. Czy literacka wartość tych wersów i temat piosenki uzasadniają taką mieszankę? Rzecz do dyskusji. Cześć fanów artystki zwraca uwagę na zbieżność melodii tego refrenu z utworem „Szara flaga” z poprzedniego albumu. Inni jednak są zachwyceni nową piosenką.

Maria Peszek jako samodzielna artystka debiutowała w 2005 r. płytą „Miastomania”, przy której współpracowali z nią Wojciech Waglewski i jego syn Emade. Później wydała jeszcze „Marię awarię” (2008) wyprodukowaną przez Smolika oraz wspomnianą wyżej „Jezus Maria Peszek” (2012). Współpraca z Michałem „Foxem” Królem była na tyle udana, że został on również współtwórcą „Karabinu”.

Płyta „Karabin” ukaże się 26 lutego nakładem Warner Music Poland.

mariaPeszek

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>