Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Seks 3

 

Kto i kiedy odbył pierwszy stosunek płciowy na Ziemi? Naukowcy już wiedzą [WIDEO]

Piotr Cieśliński, 20.10.2014
Tak mogło wyglądać pierwsze zbliżenie płciowe na ZiemiTak mogło wyglądać pierwsze zbliżenie płciowe na Ziemi (Dr Brian Choo, Flinders University)
To była mała 8-centymetrowa rybka, która 385 mln lat temu pływała w jeziorach na terenie obecnej Szkocji. Nazywa się Microbrachius dicki, należy do dawno wymarłych ryb pancernych i była pierwszym zwierzęciem, które mogło oddawać się zbliżeniom seksualnym.
Praca naukowa dokumentująca to odkrycie ukazała się w ostatnim „Nature”. Jej głównym autorem jest prof. John Long z Uniwersytetu Flindersa w Australii.Ryby pancerne żyły od późnego syluru do końca dewonu (od 420 mln do 360 mln lat temu). Ich głowę oraz większą część tułowia osłaniał silny pancerz z dużych płyt (stąd pochodzi ich nazwa). Prof. Long dokonał odkrycia, przeglądając pudło ze skamieniałościami prastarych ryb. Zauważył, że jeden z okazów Microbrachius dicki ma dziwną wypustkę w kształcie litery L. Gdy to bliżej zbadał, doszedł do wniosku, że ta wypustka to po prostu męskie genitalia. Z kolei samica ma małą kościstą strukturę na tylnej części tułowia, w sam raz do przyjęcia męskiego organu. Anatomiczne umiejscowienie tych organów płciowych wskazuje na to, że do stosunku dochodziło, gdy ryby stykały się bokiem.- Nie mogły robić tego w pozycji „misjonarskiej” – mówi w BBC prof. Long. Jego zdaniem pierwsze akty kopulacji odbywały się w pozycji bocznej. – Tak jak się tańczy kadryla – wyjaśnia obrazowo naukowiec.

Mogło to wyglądać na przykład tak, jak na poniższym wideo:

Tę boczną pozycję przy stosunku ryby mogły utrzymać dzięki swoim małym bocznym płetwom, którymi zahaczały o siebie (patrz rysunek poniżej).

Ta metoda kopulacji nie utrzymała się długo w naturze, w trakcie dalszej ewolucji ryby wróciły do wcześniejszej, sprawdzonej metody składania ikry i zapłodnienia poza organizmem samicy. Dopiero po kolejnych milionach lat nastąpił wielki „come back” kopulacji, m.in. u przodków współczesnych rekinów. Jeśli prof. Long się nie myli, to jest to wielka sensacja. Wcześniej tego typu zakręt ewolucji (zmiana metody zapłodnienia z wewnętrznej z powrotem na zewnętrzną) wydawał się biologom niemożliwy.

Ciekawe jest też to, że tego odkrycia dokonano tak późno. – Gromada kopalnych ryb pancernych, do których należy M. dicki, jest bardzo dobrze znana, skamieniałości są powszechne, a ten konkretny okaz znaleziono pod samym nosem naukowców – w Szkocji. To bardzo ciekawe, że wcześniej tego nikt nie dostrzegł – komentuje dr Matt Friedman z Uniwersytetu Oxford.

Źródło: BBC, Nature

Wyborcza.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>