Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Trybunał Konstytucyjny, 01.12.2016

 

CZWARTEK, 1 GRUDNIA 2016

Petru: Jak to się dzieje, że w TK panuje wirus na który zapadają tylko PiS-owscy sędziowie?

09:46
petru111

Petru: Jak to się dzieje, że w TK panuje wirus na który zapadają tylko PiS-owscy sędziowie?

Chciałbym się dowiedzieć, co robi ZUS w sprawie L4 dla tych bardzo chorych sędziów. Co oni takiego robili, że mają zapalenie płuc? Jak to się dzieje, że w TK panuje wirus na który zapadają tylko PiS-owscy sędziowie TK? To trzeba sprawdzić. To wygląda na nadużycie, na przekręt. Jeśli naprawdę są chorzy, to będzie mi głupio i przeproszę. – mówił dziennikarzom w Sejmie Ryszard Petru.

09:24
KKB_4147.view_-640x426

Sejm rozstrzygnął punkt sporny. W czwartek II czytanie prawa o zgromadzeniach

To zamach na demokracje. Będziecie wcześniej w opozycji niż wam się wydaje. Zastanówcie się co robicie – apelował do PiS poseł Andrzej Halicki przed głosowaniem o rozstrzygnięciu, czy w czwartek ma odbyć się II czytanie zmian w prawie o zgromadzeniach. PiS w ekspresowym tempie forsuje zmiany dotyczące m.in. wprowadzenia „zgromadzeń cyklicznych”. Za uzupełnieniem porządku dziennego było 229 posłów, przeciwko – 193.

08:57
wasasermann1

Wassermann: Przesłuchanie Tuska co najmniej za rok

– Być może rozmawiamy o kwestii co najmniej roku – mówiła o terminie przesłuchania Donalda Tuska Małgorzata Wassermann w „Jeden na Jeden” TVN24. Jak podkreśliła: Żeby słuchać Donalda Tuska, trzeba zgromadzić wszelką wiedzę. Musimy zgromadzić wiedzę, którą dysponowały służby specjalne, ministerstwo spraw wewnętrznych. To są tysiące tomów, są dziesiątki świadków. I dopiero wtedy jest sens zadawać pytania komuś, kto stał na czele wszystkiego

08:47

Rzepliński: Nie będę politykiem, nie będę się ubiegał o jakikolwiek urząd. Mam co robić

– Nie będę politykiem. W tym sensie, że osobą ubiegającą się w wyborach samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich o urząd. Jakikolwiek. Mam co robić – zadeklarował w Poranku Radia TOK FM prezes TK Andrzej Rzepliński.

08:41
rzeplinski3

Rzepliński: Ustawa o przepisach wprowadzających to krok w kierunku prywatyzowania TK

Jak mówił w TOK FM prezes Andrzej Rzepliński:

„Jeżeli tak by to traktować, to byłaby to raczej bitwa przeciwko systemowi prawnemu w Polsce. Trybunał jest podstawowym elementem całego systemu tworzenia spójnego systemu prawa. To nie jest bitwa o trybunał. To jest bitwa przeciwko systemowi prawnemu”

„Ustawa o przepisach wprowadzających to krok w kierunku prywatyzowania TK”

„Jeżeli ta trzecia ustawa zostanie uchwalona dzisiaj, w tym tygodniu, w najbliższym czasie, to będzie taki bardzo daleko idący krok w kierunku prywatyzowania Trybunału Konstytucyjnego, będzie swoistą własnością centralnego ośrodka dyspozycji politycznej. To jest niezrozumiałem i niespotykane w żadnym państwie”

08:34

Rzepliński: Nawet gdyby było 10 ustaw, które zabraniałyby przedstawienia kandydatów, byłyby bezskuteczne

Jak mówił w TOK FM prezes Andrzej Rzepliński:

„Trybunał nie może dać się sparaliżować. Jest to organ konstytucyjny. Ustawa nie zabrania, a wręcz nakazuje, zgromadzeniu ogólnemu, bo to wynika wprost z konstytucji, przedstawienie kandydatów prezydentowi i nikt nie może, nawet, gdyby było 10 ustaw, które zabraniałyby przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa, byłyby bezskuteczne, bo to jest nakaz konstytucyjny. Myśmy [to zrobili] w ramach tego nakazu i w okolicznościach, które zostały stworzone nie przez nas”

08:31
rzeplinski2

Rzepliński: Nigdy nie korzystałem ze zwolnienia lekarskiego, nie pamiętam, żeby któryś z sędziów korzystał

Jak mówił w Poranku Radia TOK FM prezes Andrzej Rzepliński:

„To jest bardzo delikatna rzecz. Sędziowie to są najwyższej rangi funkcjonariusze państwa polskiego, wybrani przez Sejm. I choćby z tej racji nie można ich traktować jak uczniów w szkole. Są instytucje powołane do tego [badania zwolnień lekarskich]. To dotyczy też sędziów. Ze względu na to, w jakim miejscu są i kim są, konstytucja mówi o godności urzędu sędziego, to czasami choroby się zdarzają wśród sędziów, ale przewlekłe to jest co innego, a takie jakieś nagłe przeziębienia nawet jak były, ja sam nie korzystałem z takiego zwolnienia i nie pamiętam, żeby któryś z sędziów korzystał ze zwolnienia lekarskiego”

08:22

Rzepliński: Nieobecność sędziów, przedstawicieli PG, Sejmu i premiera utrudnia nam robotę

Jak mówił w TOK FM prezes Andrzej Rzepliński:

„Ponieważ mamy do czynienia z oświadczeniami, że w tych w sprawach pełnoskładowych nie będą orzekać, powołując się na ustawę z 22 lipca, twierdząc, że trybunał powinien praktycznie nie orzekać przez pół roku i ponieważ orzeka, mimo braku, co bardzo utrudnia nam pracę, nieobecność przedstawiciela prokuratora generalnego, przedstawiciela Sejmu i nieobecność Prezesa Rady Ministrów, to naprawdę utrudnia nam robotę”

08:21

Rzepliński: Nie mogliśmy odstąpić od tej decyzji, bo ustawa określa termin

Jak mówił w TOK FM prezes Andrzej Rzepliński:

„Nie mogliśmy odstąpić od tej decyzji, bo ustawa określa termin między 15 a 30 dniem do końca kadencji prezesa trybunału. Prawo nie było aż tak zakręcone, żeby przewidywać taką sytuację [nieobecności trzech sędziów]. Sędziowie mają obowiązek uczestniczyć we wszystkich czynnościach Trybunału Konstytucyjnego”

„Mamy spore problemy, jeżeli sprawa miała być rozpatrzona przez pełny skład”

„Nie jest to pierwszy przypadek, również mamy spore problemy praktycznie zawsze, jeżeli sprawa miała być rozpatrzona przez pełny skład. Nie ma pełnego składu, bo musi być co najmniej 11 sędziów i wystarczy nieobecność 2 sędziów, żeby rozprawa nie mogła się odbyć. I znowu obowiązkiem sędziów konstytucyjnych jest orzekanie i nikt nie może nas z tego obowiązku zwolnić”

08:19
rzeplinski1

Rzepliński: Jesteśmy świadomi, że to nie była uchwała zgromadzenia. Nikt nie może zwolnić sędziów od obowiązku konstytucyjnego

Jak mówił w Poranku Radia TOK FM prezes TK Andrzej Rzepliński:

„Ja wydałem zarządzenie zgodnie z przepisami ustawy z 22 lipca celem rozpoczęcia procedury przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa trybunału. Jest to nie przywilej, nie prawo, a obowiązek zgromadzenia ogólnego – przedstawić kandydatów tego właśnie zgromadzenia”

„Jesteśmy świadomi, że to nie było uchwała zgromadzenia”

„Zgromadzenie nie podjęło takiej decyzji [o wyborze kandydatów], bo sędziowie obecni na początku zgromadzenia, kiedy ustalaliśmy, że trzej koledzy nie pojawią się, zdecydowali, że jako sędziowie zebrani na posiedzeniu zgromadzenia ogólnego, czyli nie zgromadzenie ogólne, proszę tego nie mylić, sędziowie konstytucyjni, w tym ja, jesteśmy świadomi, że to nie było uchwała zgromadzenia, bo nie mogła być podjęta uchwała zgromadzenia, natomiast wszystkie czynności, które przewiduje ustawa z 22 lipca, zostały wykonane, bo nikt nie może zwolnić sędziów od obowiązku, który wprost jest zapisany w konstytucji”

300polityka.pl

Piotrowicz grozi Rzeplińskiemu sądem. „Mamy do czynienia z bezprawnym działaniem grupy sędziów”

Tomasz Ławnicki
01.12.2016
Piotrowicz grozi Rzeplińskiemu sądem. "Mamy do czynienia z bezprawnym działaniem grupy sędziów"
Piotrowicz grozi Rzeplińskiemu sądem. „Mamy do czynienia z bezprawnym działaniem grupy sędziów” • Fot. Sławomir Kamiński, Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Były PRL-owski prokurator w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie odpuszcza. Właśnie ogłosił, że decyzja sędziów Trybunału jest bezprawna i że grozi im za to odpowiedzialność karna. Zapowiedział też, że już dziś w Sejmie zaczną się prace nad kolejną zmianą ustawy o TK autorstwa PiS. W nowelizacji będzie mowa o tym, kto ma być prezesem Trybunału na „czas wyjątkowy”.

Stanisław Piotrowicz był gościem „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce. W porannym programie odniósł się do wczorajszej decyzji TK o wyborze kandydatów na następcę prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Wyboru tego dokonano bez udziału sędziów „namaszczonych przez PiS”, bo - jak pisaliśmy - dopadła ich tajemnicza epidemia i wczoraj nagle się rozchorowali. Nie dostarczyli jednak zwolnień lekarskich i prof. Rzepliński postanowił kontynuować posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego TK.

– Mamy do czynienia z bezprawnym działaniem grupy sędziów. Te działania mogą rodzić odpowiedzialność prawną, bo przekraczanie uprawnień jest zabronione – pogroził sędziom Trybunału poseł Piotrowicz. Jego zdaniem, to co stało się wczoraj, jest „przerażające”, bo „prawo jest ostentacyjnie łamane przez tych, którzy uchodzą za wyróżniających się wiedzą prawniczą”.

.@s_piotrowicz: prezes  łamał konstytucję i ustawy na przestrzeni całego ostatniego roku @pisorgpl

Poseł PiS z plamami na życiorysie ma jednak już plan, jak opanować Trybunał Konstytucyjny. W porannym wywiadzie zapowiedział, że już dziś Sejm zacznie prace nad kolejną „zamykającą” nowelizacją ustawy o TK. – Zgodnie z nią obowiązki prezesa Trybunału będzie pełniła osoba, której te obowiązki na czas wyjątkowy powierzy prezydent – oświadczył poseł PiS. No i stało się jasne, że Andrzej Duda wczorajszej decyzji TK o wyborze kandydatów na prezesa Trybunału nie uwzględni.

piotrowicz

naTemat.pl

Mecenas Roman Giertych skomentował decyzję Trybunału Konstytucyjnego o wyborze trzech kandydatów na nowego prezesa TK!

roman-giertych

Ewa Siedlecka

Wolność zgromadzeń władzy

01 grudnia 2016

Jarosław Kaczyński przemawia podczas 75. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu

1 ZDJĘCIE

Jarosław Kaczyński przemawia podczas 75. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu (ADAM STĘPIEŃ)

Kiedy PiS rozpoczynał demolowanie Trybunału Konstytucyjnego, prezes Jarosław Kaczyński wyjaśniał, że to konieczne, bo Trybunał zablokowałby program 500 plus i w ogóle „dobra zmianę”. Wtedy jeszcze wielu z nas się nie śniło, co ona oznacza.
W rocznicę rozpoczęcia ataku na Trybunał Prawo i Sprawiedliwość wnosi ustawę demolującą wolność zgromadzeń. Nie przedstawiło żadnego uzasadnienia. Jedyny powód, którego można się domyślić, to zemsta prezesa Kaczyńskiego. Chodzi o wyświetlanie przez nieformalną grupę Obywatele RP podczas miesięcznic smoleńskich na fasadzie Pałacu Prezydenckiego słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego afirmujących Trybunał Konstytucyjny.

Teraz miesięcznice będą chronione ustawą jako uprzywilejowane „zgromadzenia cykliczne”. Jakiekolwiek inne zgromadzenie będzie się mogło odbyć w odległości minimum stu metrów, co zważywszy na szerokość Krakowskiego Przedmieścia, zepchnie je na Nowy Świat lub plac Zamkowy.

Żyjemy w państwie, w którym urażona duma jednego człowieka dyktuje prawo. Demoluje wolność zgromadzeń, która obok wolności słowa jest solą demokracji, bo pozwala obywatelom w sposób bezpośredni komunikować się z władzą i publicznie ją rozliczać.

Prawo, które dotyka wolności każdego obywatela i istoty demokracji, zostaje wniesione do Sejmu tak, by uniknąć konsultacji społecznych, czyli jako projekt poselski. Następnie PiS przegłosowuje uchwałę, że ma być uchwalone w trzy dni, czym zamyka możliwość wniesienia wniosku o wysłuchanie publiczne, które jest prawem obywateli. Wreszcie Straż Marszałkowska zatrzymuje przedstawicieli organizacji pozarządowych chcących zabrać głos podczas obrad komisji sejmowej nad tym projektem. I wzywa na nich policję.

Tak państwo PiS traktuje suwerena i konstytucyjne gwarancje tego, żeby mógł tę swoją suwerenność od władzy egzekwować.

Teraz „władze publiczne” będą miały pierwszeństwo w organizowaniu w dowolnym miejscu i czasie swoich zgromadzeń. Przepisy są tak napisane, że władza może po zgłoszeniu jakiegoś obywatelskiego zgromadzenia ustanowić w tym samym miejscu i czasie swoje. I to wcześniej zarejestrowane będzie automatycznie zakazane. Może się oczywiście przenieść gdzie indziej.

Władza bardzo się spieszy z tą ustawą. Czy chce udaremnić np. demonstrację w symbolicznym dniu, 13 grudnia, pod siedzibą PiS na Nowogrodzkiej?

A może władza ma dość namiotów KOD-u rozstawionych od dziewięciu miesięcy naprzeciwko kancelarii premiera w proteście przeciwko blokowaniu publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło? Teraz będzie mogła rozstawić tam własne – z wystawą o sukcesach programu 500 plus i grupką wynajętych staczy, którzy go będą zachwalać.

Ustawa posłuży oczywiście nie tylko władzom centralnym, ale i lokalnym. PiS szykuje się do przejęcia samorządów i przepis, dzięki któremu będzie można wypychać protestujących obywateli sprzed siedzib władz, pomników i rozmaitych prestiżowych miejsc, będzie jak znalazł.

„Gdzie ta dyktatura, skoro jest wolność zgromadzeń, czego dowodem są demonstracje KOD-u?” – pytał dotąd triumfalnie PiS.

Teraz uchwala ustawę, która z fundamentalnej wolności obywatelskiej czyni prawo dla władzy.

Zobacz też program Ewy Siedleckiej „Mamy prawo”:

 

miesiecznice

wyborcza.pl

TK wybrał kandydatów na następcę Rzeplińskiego. Nie było kworum – sędziowie wybrani przez PiS na L-4

mk, PAP, 30.11.2016

Prezes TK Andrzej Rzepliński

Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• Zgromadzenie Ogólne TK wybrało trzech kandydatów na prezesa TK
• Są nimi Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja
• Wyboru dokonano przez 9 sędziów, wymagane kworum wynosi 10 osób
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa Trybunału. Wyboru dokonało dziewięcioro sędziów TK. Uznali, że mimo nieobecności trzech sędziów wybranych w grudniu przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest „konieczne i uzasadnione”. Warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów. Posiedzenie zwołał prezes TK Andrzej Rzepliński, którego kadencja wygasa 19 grudnia.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego na Zgromadzeniu Ogólnym nie zebrano kworum?

Trzech wybranych przez PiS sędziów jest obecnie na zwolnieniach lekarskich. Sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia; sędzia Zbigniew Jędrzejewski przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski – do 2 grudnia. W ZO nie uczestniczyli także zaprzysiężeni w grudniu przez prezydenta Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania w TK powołując się na wyroki z grudnia ub.r. Mówią one, że miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r.

Jak sędziowie uzasadniają decyzję o dokonaniu wyboru kandydatów?

Jak czytamy w komunikacie TK, sędziowie uznali, że „nieobecność trojga sędziów TK uniemożliwiałaby zrealizowanie w ustawowym terminie konstytucyjnego obowiązku” przedstawienia kandydatów prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kontynuowanie obrad i przedstawienie kandydatów na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego było ich zdaniem „konieczne i uzasadnione”.

Jak na wybór sędziów TK reaguje PiS?

Prezes TK i część sędziów rażąco zlekceważyła porządek prawny – oświadczył Stanisław Piotrowicz z PiS. – Tylko działanie na podstawie prawa może rodzić skutki prawne. Tu nie chodzi o brak jednego sędziego, tylko sześciu sędziów. Zgromadzenie Ogólne liczy bowiem 15 sędziów i wszyscy oni powinni mieć prawo wziąć w nim udział. Minimalna liczba to dziesięciu. Prezes, łamiąc prawo, nie dopuszcza część sędziów do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym, chociaż oni chcą w nim wziąć udział – mówił Piotrowicz.

Jakie jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy?

Prezydent przyjrzy się uchwale ZO TK ws. kandydatów na prezesa Trybunału i oceni, czy w tym wypadku TK działał zgodnie z obowiązującym prawem – poinformował rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

Zobacz także: Kwiecień 2016 r. Sędziowie TK wybrani przez PiS na zwolnieniach. Żakowski: Czy nie mamy do czynienia z oszukiwaniem państwa? 

tk-wybralo

gazeta.pl

cyicidhxaakhn-x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>