Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Biskupi

Biskupi w Święto Niepodległości: o gender, profanacji krzyża, seksie, pedofilii

Paweł Gawlik, KAI, 12.11.2013
Od lewej (od góry): kard. Dziwisz, bp Ryczan, bp Dec, bp Depo, abp Głódź Od lewej (od góry): kard. Dziwisz, bp Ryczan, bp Dec, bp Depo, abp Głódź (Fot. Agencja Gazeta)
Co Kościół ma do powiedzenia współczesnemu pokoleniu Polaków? – pytał w poniedziałek podczas homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Obrona ojczyzny przed „totalitarym genderyzmem”, problem pedofilii w Kościele, a nawet obrazoburcza praca video Jacka Markiewicza sprzed 20 lat – te tematy wracały w kazaniach biskupów z okazji Święta Niepodległości.Bp Mazur: W imię wolności zabiera się wolność człowiekowi, lansując ideologię gender

- Postawa niewdzięczności wobec Boga jest dzisiaj tak rozpowszechniona, szczególnie na Zachodzie Europy, ale i do nas to przychodzi. (…) W imię wolności zabiera się wolność człowiekowi, lansując ideologię gender. Trzeba bronić takiego modelu rodziny, jaki zamierzył Stwórca. Ci, którzy od niego odeszli, często nie szanują nawet prawa naturalnego, sprzeniewierzają się samemu rozumowi, kierując się interesem wąskiej grupy społecznej (…) Pokładając nadzieję w Bogu samym, nie dajmy się zwieść fałszywym prorokom cywilizacji śmierci, bo ona nie ma przyszłości – mówił w Ełku bp Jerzy Mazur.

Bp Ryczan: Panie i Panowie parlamentarzyści! Brońcie ojczyznę przed totalitarnym genderyzmem

Także w bazylice katedralnej w Kielcach wierni zostali przestrzeżeni przed „ideologią gender” . Biskup Kazimierz Ryczan nazwał gender „powszechną rewolucją seksualną, skierowaną przeciwko rodzinie”. – Chcę by w metryce poszukiwano ojca i matki, a nie ojca nr 1 lub nr 2 – mówił.

Skrytykował także pomysł przedszkoli, które wprowadzają elementy ideologii gender. – W Polsce zaplanowano 86 równościowych przedszkoli, 1 mln 400 tys. zł darowanych przez Unię, kosztował ten eksperyment. Przebieranie chłopców za dziewczynki to gwałt, który dzieje się na naszych oczach. Niech z przedszkola Jaś wróci Jasiem, a Małgosia Małgosią – apelował bp Ryczan. – Panie i panowie parlamentarzyści, brońcie ojczyznę przed totalitarnym genderyzmem, póki jest na to czas” – te słowa skierował do obecnych w bazylice parlamentarzystów i samorządowców

Bp Ryczan jest znany z sympatii do mediów o. Rydzyka i kontrowersyjnych wypowiedzi. Pod koniec października stwierdził, że „w Polsce rozpoczęła się fala nienawiści wobec Kościoła”. - Była lustracja, teraz jest pedofilia, bo szatan nie ustaje nigdy w walce, bo ma na to dużo zagranicznych pieniędzy – stwierdził.

Kard. Dziwisz: Kryzys chrześcijańskiej świadomości

- Nie będzie jedności Polski, dopóki nie będzie jedności ducha – zwracał się do wiernych w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz. – Obecny brak duchowej jedności wynika głównie z kryzysu chrześcijańskiej świadomości. Zapominają o tym i ci, którzy dziś odwołują się do nowych ideologii, zamazujących różnice płci, negujących system wartości oparty na dobru i złu, żyjący tak, jakby Boga nie było – przekonywał w katedrze na Wawelu.

- Mamy wrażenie, że mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i widzenia przyszłości. Jest on zbudowany z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka od narodzenia do naturalnej śmierci – powiedział metropolita krakowski.

Bp Dec: Żąda się od Kościoła, by wyraził zgodę na aborcję, zapłodnienie in vitro, małżeństwa homoseksualne

Obawy przed wyzwaniami nowoczesności słychać było w wielu kościołach. W katedrze świdnickiej biskup Ignacy Dec ocenił, że dziś na świecie „jest lansowana otwartość”. – Dlatego żąda się od Kościoła, by wyraził wreszcie zgodę na aborcję, zapłodnienie in vitro, małżeństwa homoseksualne. (…) Zabiega się o to, by nie wtrącał się w sprawy kultury polityki i gospodarki w czasach, gdy kształtuje się nowy ład europejski, rzekomo lepszy, bo pozbawiony państw narodowych – komentował.

Bp Nitkiewicz: Łączy nas troska o rodzinę, o edukację, o chorych, ubogich

W Sandomierzu biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że Kościół nie musi jednak dążyć do konfrontacji z nowymi stylami życia. – Wzajemne spotkanie i współpraca są zawsze możliwe i pożądane. Łączy nas troska o rodzinę, o edukację, o chorych, ubogich i bezrobotnych, troska o dziedzictwo historyczne i kulturę, troska o dobre imię naszej Ojczyzny. Nadzieja chrześcijańska, którą Kościół pragnie dać światu, jest nadzieją zakotwiczoną w Bogu, ale mającą na względzie szczęście człowieka także w wymiarze ziemskim. Prawda jest jedna, ale ma strukturę symfonii, podobnie piękno jest jedno, ale wyraża się w wielu formach – podkreślał.

Bp Libera: Obowiązek Polaków – obrona Europy

Biskup Piotr Libera w bazylice katedralnej w Płocku pytał wiernych, czy chcą kultury w której ,,wszystko staje się tanim, żerującym na najniższych instynktach kabaretem” albo kultury wyrażającej się ,,w obscenicznych zachowaniach w obliczu Ukrzyżowanego, przed średniowiecznym Krzyżem – najświętszym znakiem chrześcijaństwa”. – A jeśli ktoś chce w ten sposób zaprotestować przeciw ‚ludziom modlącym się do wyrzeźbionego niby-boga’, to czy próbował przynajmniej wejść uczciwie i bez uprzedzeń w świat modlitwy, adoracji i dziękczynienia tych ludzi? – dopytywał.

- Na Polakach ciąży obowiązek wszczepiania w Europę tej zdrowej tkanki ducha, bronienia się przed jej moralnym zagubieniem, przed przekształceniem wolności w dowolność, przed dyktaturą relatywizmu – oceniał.

Bp Zdarko: Kościół nie ma obsesji na punkcie seksu

Bp Krzysztof Zadarko podczas kazania w pilskim kościele pw Świętej Rodziny nawiązał do problemu pedofilii w Kościele. Zapewniając, że problem zostanie rozwiązany, zaatakował szkoły i instytucje publiczne za sianie zgorszenia. – Kościół nie ma obsesji na punkcie seksu. Ale kiedy dzieci cztero-, czy pięcioletnie mają być poddane dziwnej edukacji seksualnej, to będziemy protestować, bo to nie jest normalne. Biada tym, przez kogo przychodzą zgorszenia. Kościół niestety ostatnio zmaga się z problemem pedofilii, ale to nie jest problem wyłącznie Kościoła. Kościół sobie z tym problemem poradzi i załatwi sprawę jednoznacznie. Ale zgorszenie przychodzi również z innych stron. Zgorszenie polega na tym, że ktoś obdarzony zaufaniem nadużywa go i nie staje na wysokości zadania i zamiast prowadzić tych, którzy są mu powierzeni do wielkich spraw, prowadzi ich na same doły. Ten rachunek sumienia muszą sobie zrobić wszelkie autorytety: te urzędowe i te osobiste, od rodziny po samorządy, szkoły, różne organizacje – wzywał bp Zadarko.

Stwierdził, że dziś „lansuje się zdekonstruowane definicje człowieka, małżeństwa i rodziny”. – Kiedy słyszymy propozycje, żeby budować ład w Polsce na definicjach małżeństwa, które kłócą się z prawem naturalnym, kiedy posługując się zwycięstwem techniki ignoruje się imperatywy etyczne, to nasza modlitwa jest tym bardziej potrzebna – zaznaczał.

Abp Głódź: Kościół jest obiektem biczowania biskupów, kapłanów na oczach milionów

Kwestia głośnych przypadków pedofilii w Kościele pojawiła się także w gdańskim kazaniu abp Sławoja Leszka Głódzia. – Dziś Kościół polskiego narodu, który nie raz był cierniem próbowany, stanął pod pręgierzem. Jest obiektem ataku, swoistego biczowania, biskupów, kapłanów na oczach milionów – mówił. – Czym zawinił? Zawinił, bo mówi swoje zdecydowane ‚nie’ antychrześcijańskim ideologiom.

Metropolita gdański wskazywał na „brutalną, hałaśliwą, rozpisaną na głosy rozmaitych tzw. specjalistów od Kościoła, wśród nich tych, co porzucili stan kapłański, wiwisekcję grzechu pedofilii w Kościele, ukazywanej niemal jako wyróżnik polskiego Kościoła”. Podkreślił, że nie dostrzega się jednoznacznych w tej materii dokumentów i zarządzeń papieży Benedykta XVI i Franciszka, Konferencji Episkopatu Polski. – Jakby wobec tego zjawiska nie stosowano konsekwentnie zasady: zero tolerancji – powiedział.

Abp Depo: Co Kościół ma do powiedzenia współczesnemu pokoleniu Polaków?

Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo podkreślał w homilii, że gdy naród traci pamięć, traci też sumienie. – Jesteśmy razem, aby odzyskiwać pamięć i tożsamość jako naród i jako Kościół – mówił. Zauważył też, że w dzisiejszych czasach błędne jest patrzenie na Kościół „w kategoriach socjologicznych, albo jak na supermarket usługowy czy klub dyskusyjny przegłosowujący Boże Prawo i Boże przykazania”. – Co Kościół ma do powiedzenia współczesnemu pokoleniu Polaków? – pytał abp Depo. – Kościół ma głosić prawdę, ma głosić Ewangelię, która jest prawdą o człowieku i jego wolności. Prawda dźwiga człowieka.

Abp Depo odniósł się też do przypomnianej przez warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej pracy video Jacka Markiewicza z 1993 roku, w którym artysta całował i lizał średniowieczny drewniany krzyż z kolekcji Muzeum Narodowego. – Dlaczego w imię pluralizmu i demokracji toleruje się profanację krzyża na Krakowskim Przedmieściu i w Centrum Sztuki Współczesnej, a tym samym dyskryminuje się przekonania katolików? – pytał i dodał, że „od lat jak bumerang powraca pytanie, co by się stało w naszej ojczyźnie, gdyby sprofanowano święte znaki judaizmu czy islamu”.

Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>