Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Komik (18.08.2015)

 

MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ ULGI PODATKOWEJ. KOMIK ZAŁOŻYŁ KOŚCIÓŁ, BY POKAZAĆ, JAK ŁATWO WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE OD WIERNYCH

Patryk Strzałkowski, 18.08.201
Ulgi podatkowe, brak kontroli skarbowych i pełna dowolność w działaniu – brzmi jak raj dla biznesu. Jednak na takich zasadach działają Kościoły w USA. Wielu „duchownych” głosi „ewangelię” w telewizji, a później zachęca do donacji, za które kupuje odrzutowce i wille.
Talk show Last WeekTonight poruszyło temat teleewangelistów 

Talk show Last WeekTonight poruszyło temat teleewangelistów (fot. yotube.com/LastWeekTonight)

 

350 tys. różnych Kościołów funkcjonuje obecnie w Stanach Zjednoczonych. Ponad 90 proc. z nich to wspólnoty katolickie, protestanckie lub prawosławne. Wśród nich są m.in. działające na całym świecie Kościoły, jak świadkowie Jehowy, Adwentyści Dnia Siódmego czy Kościół katolicki.

Są też tysiące lokalnych Kościołów, małych parafii czy wspólnot, prowadzonych przez samozwańczych kaznodziejów. Niektórzy z nich zajmują się „teleewangelizacją” – głoszą swoje nauczania w telewizji i internecie.

Tymi ostatnimi zajął się brytyjski komik John Oliver*, prowadzący w USA talk-show „Last Week Tonight”. Nie ze względu na to, co głoszą, ale to, jak zdobywają pieniądze. A dokładnie – jak zdobywają miliony dolarów, które wydają na wille, prywatne odrzutowce i egzotyczne wakacje.

 

„Toczniu, ty plugawy diable! W imię Chrystusa, odejdź”

– Sporo lokalnych Kościołów robi wiele dobrego: karmi głodnych, ubiera biednych – podkreśla Oliver. – Jednak to nie o nich będę dziś opowiadał. Będę mówił o Kościołach, które wykorzystują ludzką wiarę dla zysku – dodaje.

Teleewangeliści byli popularni w USA już dekady temu. Oliver przypomina jednego z nich – Roberta Tiltona – który w latach 90. został oskarżony o oszustwo. Jednak Tilton ma się dobrze i wciąż „naucza” w telewizji, twierdząc, że jest w stanie „wypędzić” choroby z ciał wiernych.

 Last Week Tonight

– Mamy dzwoniącego z toczniem**. Toczniu, ty plugawy diable! W imię Chrystusa, odejdź! – krzyczy z ekranu kaznodzieja, twierdzący, że w ten sposób może uleczyć wiernego, który cierpi na skomplikowaną i groźną chorobę.

Kupiłem odrzutowiec za gotówkę, czyli ewangelia dobrobytu

Jak zwraca uwagę Oliver, Tilton jest tylko jednym z wielu teleewangelistów, których można zobaczyć w kilku dużych kanałach telewizyjnych. Część z nich – tak jak Creflo Dollar – prosi swoich widzów o pieniądze, za które kupuje luksusowe dobra, rzekomo potrzebne do „ewangelizacji”.

 Last Week Tonight

W przypadku Dollara chodziło o… wart 65 mln dolarów odrzutowiec. Nie jest on w tym wyjątkiem. – Miałem dość pieniędzy, by kupić piękny samolot. Za gotówkę. Trzy tygodnie później kupiłem trzy razy droższy odrzutowiec. Za gotówkę – mówi inny telewizyjny kaznodzieja Mike Murdock, prosząc wiernych, by „cieszyli się ze spotykających go błogosławieństw”.

Teleewangeliści najczęściej zapewniają, że odrzutowce i inne luksusy są niezbędne do pracy i nauczania. Tak utrzymywało np. małżeństwo Kennetha i Glorii Copelandów, głoszących tzw. ewangelię dobrobytu. Jednak, jak odkryli lokalni dziennikarze, latali oni prywatnym odrzutowcem m.in. na narty czy polowania.

„Wielkość plonu zależy od wielkości nasion”

Dlaczego ludzie wciąż wysyłają pieniądze do teleewangelistów, nawet gdy ujawniono ich oszustwa? – Głoszą oni „ewangelię dobrobytu”, zgodnie z którą bogactwo jest znakiem przychylności Boga, a donacje zwrócą się z czasem – tłumaczy Oliver.

 Last Week Tonight

Czasem przybiera to formę nauczania o „nasionach”, które trzeba „zakopać”, aby pewnego dnia przyniosły plon, a kaznodzieje mówią wprost, że „wielkość plonu zależy od wielkości nasion”. Nasiona mają oczywiście mieć postać gotówki, a „zasianie” oznacza przesłanie ich danemu Kościołowi.

 Last Week Tonight

– Za tysiąc dolarów i tak nie kupisz domu. Podnieś słuchawkę, zasadź ziarno i zobacz, jak rozwinie się dzięki Bogu – mówi jeden z teleewangelistów. – Jeśli „zasiejesz” tysiąc dolarów z twojej karty kredytowej, Bóg wymaże twój dług – obiecuje inny.

 Last Week Tonight  

Oliver podkreśla, że teleewangeliści najczęściej żerują na słabości i nieszczęściu wśród starszych i chorych. – Moja mama zmarła na raka. Z jej pamiętników dowiedziałam się, że zobaczyła w telewizji Kennetha Copelanda i uwierzyła, że jeśli „zasieje ziarna” w jego Kościele, to ma lepsze szanse na wyzdrowienie – mówi córka jednej z ofiar teleewangelistów.

Chora kobieta wysyłała pieniądze dla Copelanda, zamiast przeznaczyć je na leczenie w szpitalu. Choć brzmi to irracjonalnie, to Oliver podkreśla, że takie wnioski nietrudno wysnuć z „nauczań” Copelandów.

– Masz raka. Co wolisz z tym zrobić: przyjmować truciznę, od której będziesz bardziej chory, czy być tu z nami, usłyszeć Słowo Boże i zostać uzdrowionym? – mówi na jednym z kazań Gloria Copeland.

 Last Week Tonight

Kościoły poza kontrolą skarbówki

– Wszystko to jest nie tylko legalne, ale też wolne od podatków – mówi Oliver. Amerykański urząd skarbowy (IRS) w oficjalnym filmie instruktażowym dla pracowników zaznacza, że przepisy dotyczące Kościołów „celowo są otwarte i nieskonkretyzowane”.

Zgodnie z wytycznymi IRS termin „Kościół” nie jest jasno zdefiniowany, urząd nie sprawdza, czy doktryna wspólnoty ma religijny charakter, o ile jej przekonania są „rzetelne i nie stoją w sprzeczności z prawem”.

 Last Week Tonight

Wiążą się z tym nie tylko ulgi podatkowe, ale też inne benefity – na przykład budżet na dom parafialny. Rodzina Copelandów żyje w wolnym od podatków „domu parafialnym” za… 6,4 mln dolarów. Kościoły nie muszą też martwić się o kontrole skarbówki – w 2014 roku IRS przyglądał się tylko jednej wspólnocie religijnej z 350 tys.

 Last Week Tonight

Kościół Matki Bożej Nieustającej Ulgi Podatkowej

Co jeszcze bardziej oburzające, Kościoły nie tylko unikają kontroli skarbowej i oszukują w ramach prawa, ale są też niezwykle łatwe do założenia. Aby to udowodnić, komik stworzył i zarejestrował własną wspólnotę religijną – Kościół Matki Bożej Nieustającej Ulgi Podatkowej.

W wytycznych IRS znajduje się 14 punktów, które powinny (choć nie muszą) spełniać Kościoły. – Niektóre z nich udało nam się wypełnić przez przypadek. Mamy „ustalone miejsce kultu” – nasze studio, w którym spotykamy się w każdą niedzielę – mówił Oliver, który konsultował te działania z prawnikiem.

 Last Week Tonight

Aby Kościół miał osobowość prawną, komik założył organizację non profit w zupełnie innym stanie. Potrzebna jest też „ustalona forma kultu”, jednak musi to być po prostu „jakiś konkretny rytuał”. Zdaniem prawnika może to być np. „cicha medytacja nad działaniami oszukańczych Kościołów”.

Oliver pojawił się w studiu stylizowanym na te, w których pojawiają się prawdziwi teleewangeliści. Przedstawił się jako „megawielebny” i zachęcał do „zasiania nasion” – czyli wpłacania pieniędzy. Stworzył też własną stronę internetową.

Podał też adres, na który można przysyłać pieniądze, oraz zabezpieczył się na ewentualność, gdyby ktoś rzeczywiście to zrobił – na stronie drobnym drukiem zastrzega, że wszystkie pieniądze będą przekazane dla Lekarzy bez Granic.

Kim jest John Oliver?

*Oliver to mieszkający w USA brytyjski komik, publicysta i prezenter telewizyjny. Wcześniej pracował m.in. w kultowym programie „The Daily Show” Jona Stewarta, a od 2014 roku prowadzi własny talk-show „Last Week Tonight”.

W satyryczny sposób komentuje w nim bieżące wydarzenia w USA i na świecie, w każdym odcinku poruszając jeden większy temat. Zespół programu prowadzi też dziennikarskie śledztwa.

John Oliver swoim programem zawstydza dziennikarzy. Czytaj więcej o nim w portalu TOKFM.pl>>>

Brytyjczyk przeprowadza też wywiady – w jednym z odcinków poleciał do Moskwy, by nagrać rozmowę z Edwardem Snowdenem, poszukiwanym przez władze USA za ujawnienie tajnych dokumentów wywiadu.

Oliver znalazł się na tegorocznej liście stu najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu „Time”.

**Toczeń rumieniowaty układowy – rzadka choroba autoimmunologiczna, rozwijająca się na tle zaburzeń układu odpornościowego, prowadząca do stanów zapalnych licznych organów.

matkaBożaNieustającej

gazeta.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>