Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Tusk, Kaczyński, 16.02.2017

 

donald-tusk

„Financial Times”: Kaczyński zapowiedział, że Polska może wydać za Tuskiem europejski nakaz aresztowania

Maciej Orłowski, 16 lutego 2017
Według 'Financial Times' Jarosław Kaczyński podczas rozmowy z Angelą Merkel zasugerował, że Polska może wydać za Donaldem Tuskiem europejski nakaz aresztowania.

1 ZDJĘCIE

Według ‚Financial Times’ Jarosław Kaczyński podczas rozmowy z Angelą Merkel zasugerował, że Polska może wydać za Donaldem Tuskiem europejski nakaz aresztowania. (INTS KALNINS / REUTERS / REUTERS)

„W prywatnych rozmowach z europejskimi dyplomatami – w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – Jarosław Kaczyński zasugerował, że Polska może wydać za Donaldem Tuskiem europejski nakaz aresztowania” – podał dziś „Financial Times”.
W artykule „Propozycja reelekcji Donalda Tuska zyskuje poparcie w Unii Europejskiej” brytyjski dziennik analizuje szanse Tuska na reelekcję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. To jedno z najważniejszych stanowisk w UE: szef RE reprezentuje Unię na zewnątrz w sprawach związanych z polityką zagraniczną i bezpieczeństwem oraz odpowiada za przygotowanie unijnych szczytów. Tusk objął te stanowisko 1 grudnia 2014 r., a jego 2,5-letnia kadencja upływa z końcem maja 2017 r.

Brytyjska gazeta przypomina, że prezydencja Tuska w Radzie Europejskiej przypadła na burzliwy dla UE okres: kryzys finansowy w Grecji, napływ uchodźców do Europy, Brexit i zaostrzenie relacji z Rosją wskutek wojny na Ukrainie. ”Financial Times” zaznacza, że jego szczere i proste przemówienia kontrastują z bardziej ostrożnym wyrażaniem swojego stanowiska przez jego poprzednika, byłego premiera Belgii Hermana Van Rompuya.

Donald Tusk: „Nie ma powodu, by Europa przypochlebiała się zewnętrznym mocarstwom”

Jak twierdzi dziennik, Donald Tusk ma coraz większe szanse na reelekcję. Kwestia ta rozstrzygnie się na szczycie UE na początku marca, jednak już teraz kilku europejskich dyplomatów powiedziało brytyjskiemu dziennikowi, że przeważająca większość krajów członkowskich wspiera reelekcję Tuska (choć dodają, że obecnie nie ma on jeszcze żadnych rywali).

Kaczyński: Polska może wydać za Tuskiem europejski nakaz aresztowania

Najmocniej obawy wobec Tuska wyraża Polska. W październiku zeszłego roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska nie poprze jego kandydatury na drugą kadencję, ponieważ „w Sejmie i w prokuraturze toczą się postępowania”, które „mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty”. ”Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości” - zastanawiał się w rozmowie z „Polską The Times”.

Pod koniec lipca zeszłego roku z inicjatywy PiS powstała w Sejmie komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Jej szefowa, Małgorzata Wassermann, zapowiadała, że chce przesłuchać m.in. Tuska. Jak podaje „Financial Times”, dwóch wyższych unijnych dyplomatów twierdzi, że niedawno w prywatnych rozmowach - w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – Kaczyński zasugerował, że Polska może wydać przeciwko Tuskowi ”europejski nakaz aresztowania”.

Donald Tusk: „Inaczej definiuję polskie interesy niż PiS. Robię to lepiej i precyzyjniej”

„Chęć Kaczyńskiego, aby zdyskredytować Tuska w oczach polskich wyborców, stoi jednak w sprzeczności z intencjami polskich dyplomatów, którzy chcą utrzymywać z europejskimi partnerami możliwie dobre relacje. Polska nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie ewentualnej reelekcji Tuska” – komentuje dziennik.

Zobacz: W co gra PiS w sprawie Tuska? Kaczyński: „nie popiera”. Rząd: „za wcześnie” na stanowisko

„Financial Times”: Rywale Tuska czekali, aż Warszawa zrobi „brudną robotę”

„Financial Times” zaznacza, że podczas gdy wrogość Kaczyńskiego do Tuska wzmocniła poparcie przewodniczącego Rady Europejskiej w niektórych krajach UE, sprzeciw wobec jego kandydatury ze strony Polski może być wykorzystany do szukania innych kandydatów. Jeden z wyższych dyplomatów Unii Europejskiej przyznał w rozmowie z gazetą, że rywale Tuska czekali, aż Warszawa zrobi „brudną robotę”. Formalne konsultacje z liderami państw na temat przyszłości Tuska prowadzi Joseph Muscat, premier Malty, która w tym roku przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej.

Kto mógłby być kontrkandydatem? Centrolewica w Unii Europejskiej czuje się pokrzywdzona poprzez brak swojego reprezentanta w kluczowych instytucjach UE, zwłaszcza po tym, jak Antonio Tajani z centroprawicy zastąpił Martina Schulza na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zarówno Tusk, jak i Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, wchodzą w skład centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej.

Donald Tusk: „Widmo rozpadu krąży nad Europą. Europa bez państw narodowych to utopia. Musimy wrócić do korzeni”

Centrolewicowy rząd Włoch w przeszłości miał zastrzeżenia co do ostrożnej postawy Tuska ws. relokacji uchodźców. Niektórzy dyplomaci spekulowali, że ustępujący prezydent Francji, socjalista François Hollande, może być zainteresowany przewodzeniem Radzie Europejskiej. Jednak jak dotąd Rzym i Paryż nie wysyłały żadnych sygnałów, że chcą rywalizować z Tuskiem o fotel przewodniczącego Rady.

Beata Mazurek, rzeczniczka PiS: Nie potwierdzam, nie zaprzeczam

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć wersji przedstawionej przez „Financial Times”, ponieważ nie uczestniczyła w opisanych przez gazetę rozmowach Kaczyńskiego.

kaczynski

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>