Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138
Witam!
Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters
12.08.2013 – od 8420

Szczuć modlitwą – śpiewa Maria Peszek na płycie „Karabin”

mariaPeszek

Marię Peszek katolicy i patrioci potraktują, jak zwykle – jadem i nienawiścią. Piosenkarka wydaje właśnie płytę z 11 pacyfistycznymi ze znamiennym tytułem.

Nie zrezygnowała ze swego antyklerykalizmu, padają nastepujące słowa:

można szczuć słowem

można szczuć modlitwą

można dzielić ludzi

ciąć krzyżem jak brzytwą

Peszek dodaje deklarację dotyczącą całej nowej płyty:

Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu, nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to, o czym śpiewam, i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst. Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna, a świat bezwzględny, żeby iść na czołgi z kwiatami. Można za to pisać piosenki. O nienawiści przeciw nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje. Karabin to pacyfistyczna płyta wyrażona militarnymi środkami. Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa.

Piękne i trafne, prawda?


Jedna odpowiedź na Szczuć modlitwą – śpiewa Maria Peszek na płycie „Karabin”

  • Zanna mówi:

    Dawno temu zobaczyłam Marię Peszek w telewizji i bardzo mnie wtedy rozdrażniła, nie pamiętam czym i za żadne skarby nie mogę sobie przypomnieć. Ba jest mi nawet dość trudno ogarnąć czym mogła mnie rozdrażnić bo z reguły całkiem się z nią zgadzam. To znaczy ona mówi to co ja, tylko inaczej, nie tyle ładniej, co bardziej poetycko i jeszcze na dodatek potrafi to jakoś sprzedać. Możliwe więc, że rozdrażniła mnie bo jej zazdroszczę. Albo ironizowała, a ja nie znałam tej laseczki z tv i z braku kontekstu nie wychwyciłam. Za późno, już się nie dowiem. W każdym razie, dzięki niej odkryłam, że bardzo opornie zmieniam poglądy, bo chociaż nie widzę powodu, nadal mnie drażni tym pierwszym wrażeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>