Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138
Witam!
Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters
12.08.2013 – od 8420

Religie bez boga

Ateiści mają swoje wiary bez boga. Mają swoje kościoły międzyludzkie – jak pisał Witold Gombrowicz. Oto sześć z tych wiar bezbożnych.

1. Satanizm

Odwrócony pentagram, znak współczesnych satanistów
Odwrócony pentagram, znak współczesnych satanistów

Satanizm laveyański – satanizm ateistyczny – to ruch zainicjowany przez Antona Szandora LaVeya, twórcę „Biblii Szatana”. Mimo tego, że istnieje nawet oficjalny Kościół Szatana, zbiór rytuałów, czy hierarchia kościelna, satanizm laveyański jest raczej systemem filozoficznym. Korzysta z chrześcijańskiej symboliki Szatana, która jest dla „wyznawców” alegorią przeciwnika ograniczeń religijnych i kulturowych.

2. Raelizm

Symbole raelizmu. Po prawej wersja "złagodzona" dla oka Żydów i europejczyków
Symbole raelizmu. Po prawej wersja „złagodzona” dla oka Żydów i europejczyków

Albo raelianizm – to jedna z najweselszych religii świata. Są liberalni w sprawach seksu, pragną światowego pokoju oraz demokracji i wspierają postęp naukowy. Oprócz tego, są święcie przekonani, że ludzie są stworzeni na obraz i podobieństwo kosmitów, a ziemscy prorocy tacy jak Budda, Jezus czy Mahomet byli wysłannikami naszych gwiezdnych twórców.

3. Uniwersalizm unitariański

Płonący kielich, symbol uniwersalizmu unitariańskiego
Płonący kielich, symbol uniwersalizmu unitariańskiego

Uniwersalizm unitariański to religia zupełnie inna niż wszystkie. Do ich kościołów przychodzą zarówno chrześcijanie, muzułmanie, buddyści jak i ateiści. Ta liberalna religia mówi nie jak masz żyć, tylko pomaga ci odnaleźć swoją odpowiedź na pytanie „jak żyć”. Uniwersaliści unitariańscy nie mają swoich świętych ksiąg, aczkolwiek czerpią z mądrości, które można znaleźć na kartach wielkich pism innych religii.

4. New Age

"Wodnik" flamandzkiego malarza barokowego Jacoba Jordaensa z cyklu Znaki zodiaku. Wyznawcy New Age oczekiwali na astrologiczną Erę Wodnika, która przyniesie szczęście i harmonie na Ziemi.
„Wodnik” flamandzkiego malarza barokowego Jacoba Jordaensa z cyklu Znaki zodiaku. Wyznawcy New Age oczekiwali na astrologiczną Erę Wodnika, która przyniesie szczęście i harmonie na Ziemi.

Trudno znaleźć jedną spójną definicję tego pojęcia. Można go nazywać ruchem kulturowym, ale łatka „religia” też w pewnych kontekstach byłaby uprawniona. New Age to mieszanka przeróżnych wschodnich i zachodnich religijnych nurtów z parapsychologią, astrologią, czy medycyną naturalną, a często także z np. wiarą w byty pozaziemskie czy przybyszy z Atlantydy.

5. Żydowski ateizm, katolicki ateizm

"Wiesz, że to mit... i masz wybór" Plakat organizacji American Atheists skierowany do żydowskich ateistów, po angielsku i hebrajsku
„Wiesz, że to mit… i masz wybór” Plakat organizacji American Atheists skierowany do żydowskich ateistów, po angielsku i hebrajsku

Pod tymi pojęciami kryją się współczesne i dawne idee łączenia tożsamości religijnej i kulturowej żydów, katolików (i innych) z brakiem wiary w boga. W praktyce oznacza to przyjęcie obrzędowości, pieśni, symboliki etc. tylko jako elementu kultury, ale odcięcie się od metafizyki przekazu religijnego.

6. Buddyzm

Kamakura Daibutsu, czyli posąg Wielkiego Buddy w mieście Kamakura w Japonii
Kamakura Daibutsu, czyli posąg Wielkiego Buddy w mieście Kamakura w Japonii

Buddyzm opiera się na zasadach, które moglibyśmy przełożyć na nasze jako „miłość bliźniego” (i nie chodzi tu koniecznie tylko o ludzi) i samodoskonalenie duchowe. Chociaż sam Siddhartha Gautama, założyciel religii, jest czczony pod postacią pięknych rzeźb porozrzucanych po całej Azji i nie tylko, to jednak nie jest uznawany za bóstwo. „Budda” oznacza nie boskiego mesjasza, a ludzkiego „przebudzonego”, który wyrwał się z koła życia. Jest tym samym jakby odwróceniem Jezusa, boga, który zstąpił do ludzkiej formy. Tutaj ciekawym tropem, choć prawdopodobnie mającym mało wspólnego z rzeczywistością, jest doszukiwanie się w naukach Nazarejczyka inspiracji buddyzmem właśnie.

Korzystałam z: Janusz Omyliński – 7 najciekawszych religii bez boga. Na:Temat.pl

Jedna odpowiedź na Religie bez boga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>