Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138
Witam!
Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters
12.08.2013 – od 8420

Kościół w Słowenii bankrutuje

Kościół katolicki w Słowenii bardzo przypomina nasz polski, a może nawet był lepiej uposażony przez państwo. Podobnie jak w Polsce państwo słoweńskie po rozpadzie Jugosławii przekazało Kościołowi ogromne nieruchomości i dało wolną rękę rozporządzaniu pieniędzmi na wolnym rynku i lokowania ich publicznych przedsięwzięciach.

Dzisiaj Kościół słoweński bankrutuje, jest na skraju plajty. W małej Słowenii są dwie archidiecezje, które zarządzały dwoma funduszami (Dzwon Jeden i Dzwon Dwa). Obydwa fundusze należały do największych w kraju. Doszło do tego, że w kraju nie było większej firmy, w której by fundusz (zwłaszcza) archidiecezji z Mariboru nie był współwłaścicielem.

Duchowni kupowali udziały w koncernach budowlanych, wydawniczych, w instytucjach finansowych, a nawet w browarach (trzeźwość katolicka się kłania). Oraz – uwaga! – w portfelu mieli kanał telewizyjny T-2 emitujący pornografię.

Wyszło wreszcie szydło z worka, na wierzch wylazły skandale finansowe, fałszerstwa faktur na remonty kościołów, wyłudzanie unijnych pieniędzy. Głównie zaś nietrafione inwestycje.

I Kościół słoweński popłynął. Dzisiaj w tym niewielkim państwie dwie archidiecezje mają dług rzędu 800 mln euro. Państwo nie pomoże, bo też robi bokami, musi wyprzedawać firmy państwowe. Watykan nigdy nie pomaga, Watykan pobiera dziesięciny od kościołów narodowych.

Kościół w Słowenii plajtuje i znikąd nie widać pomocy, ratunku. Kler słoweński będzie musiał się przesiąść z luksusowych samochodów na rowery, a może nawet chodzić piechotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>