Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52132
  • Dzisiaj wizyt: 18
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Dziwisz

 

Kard. Dziwisz złożył rezygnację z urzędu. Teraz czeka na decyzję papieża Franciszka

mil, PAP, 02.05.2014
Kardynał Stanisław DziwiszKardynał Stanisław Dziwisz (Fot. Michał Łepecki/AG)

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz z racji ukończenia 75 lat złożył rezygnację z pełnionego urzędu i oddał się do dyspozycji papieża Franciszka. Na razie nie wiadomo, czy papież przyjmie rezygnację, czy poprosi o dalsze pełnienie posługi.
- Z racji ukończenia 75. roku życia, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego metropolita krakowski złożył stosowne pismo na ręce papieża Franciszka i oddał się do dyspozycji ojca św. – poinformował rzecznik krakowskiej kurii, ks. Robert Nęcek.

Zgodnie z prawem kanonicznym biskup diecezjalny po ukończeniu 75. roku życia składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu, a papież po rozważeniu wszystkich okoliczności podejmie decyzję.

Nieoficjalnie spekuluje się, że kard. Dziwisz jeszcze przez dwa lata będzie metropolitą krakowskim, bowiem W lipcu 2016 r. w Krakowie mają się odbyć Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.

„Człowiek jest drogą Kościoła”

Kard. Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej na Podhalu. W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 r. był kapelanem Karola Wojtyły. W 1978 r. obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez ponad 26 lat pontyfikatu, aż do śmierci papieża.

W 1998 r. został biskupem tytularnym San Leone we włoskiej Kalabrii (bez przydziału konkretnej diecezji). Jan Paweł II powierzył mu również obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego, odpowiedzialnego za przygotowywanie spotkań i audiencji papieża. Przyjął dewizę biskupią „Sursum Corda” („W górę serca”). W 2003 roku papież mianował go arcybiskupem.

Po śmierci Jana Pawła II powrócił do kraju. W czerwcu 2005 roku został mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim. Ingres do Katedry Na Wawelu odbył się w sierpniu. Za program swojej posługi duszpasterskiej przyjął słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest drogą Kościoła”. W lutym 2006 r. został kardynałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>