Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52100
  • Dzisiaj wizyt: 12
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

A. G-Z

 

Początek szkoły – bez mszy św. ani rusz [TWÓJ PROBLEM - MOJA SPRAWA]

 

- Udało się! Nasze interwencje odniosły skutek – cieszą się rodzice z Zespołu Szkół w Borzęcinie pod Warszawą. Kilka miesięcy temu opisywałam historię z Borzęcina, gdzie dyrekcja szkoły informowała rodziców o obowiązkowym udziale w rekolekcjach PRZECZYTAJ

Pani dyrektor nie miała sobie wtedy nic do zarzucenia. Mówiła mi, że jeśli ktoś zadeklarował chodzenie na religię, to i w rekolekcjach powinien uczestniczyć. Choć tak naprawdę żadnego przymusu ani obowiązku być nie powinno. Pan Andrzej (imię zmienione) mówi, że teraz wiele się zmieniło. I na zakończenie szkoły, i teraz na początku roku szkolnego, było ”zaproszenie” na mszę do kościoła – ”zaproszenie”, a nie obowiązek czy przymus.

Ulotka fundacji „Wolność od religii”, która trafi do szkół

Do lubelskiej fundacji „Wolność od religii” wpłynęło sporo sygnałów od rodziców o rozpoczęciu szkoły od mszy świętej. – Podejmujemy bardzo dużo interwencji w tym zakresie – mówi mi Dorota Wójcik, prezeska fundacji. – W wielu szkołach jest wprowadzane takie przeświadczenie, że jest jakoby tylko jeden dominujący światopogląd i ci, którzy go wyznają, są na uprzywilejowanej pozycji – dodaje Dorota Wójcik.

Fundacja interweniuje. Wysłała m.in. pismo do dyrekcji Szkoły Podstawowej w Libertowie (Kraków), gdzie uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w kościele parafialnym. ”Fundacja ma wątpliwości, czy dyrektor szkoły oraz wychowawcy wykazali się należytą troską o uczucia uczniów nieuczęszczających na religię” – pisze fundacja. Podobne pismo zostało wysłane do Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach i do Szkoły Podstawowej w Nieporęcie. Również do VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Dzisiaj, już po rozpoczęciu roku, fundacja napisała też do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, a chodzi o miejską inaugurację roku w tym mieście, w Szkole Podstawowej nr 74. Fundacja dostała informację, że po oficjalnych przemówieniach, m.in. prezydenta Szczecina i radnych, głos zabrał biskup. Wezwał do wspólnego odmówienia ”Ojcze nasz”, a następnie zaintonował ”Maryjo Królowo Polski módl się za nami”.

‚Fundacja zwraca uwagę, że obecność modlitwy w szkole publicznej nie tylko godzi w neutralny charakter takiej placówki, ale też ”prezentuje modlitwę jako normę społeczną”. A tak być nie powinno. ”Wiemy, że rodzice obawiają się zgłaszać tego typu sprawy do dyrekcji szkół ze względu na częsty brak zrozumienia i kłopoty, jakie mogą spotkać dzieci ze strony nauczycieli i rówieśników’. Brak sprzeciwów oraz wieloletnia praktyka nie mogą być uzasadnieniem tego typu działań” – pisze fundacja i prosi kuratorium o interwencję.

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy szkoły powinny uprzejmie zapraszać na mszę świętą rozpoczynającą rok szkolny czy może – tak jak w wielu przypadkach – po prostu o niej informować, przyjmując to za pewną normę? Bo przecież są i takie placówki, w których o mszy rozpoczynającej czy kończącej szkołę w ogóle nie ma mowy.

Infografika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>