Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 51483
  • Dzisiaj wizyt: 4
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

1. Zielona Góra

 

Niby po co jechać do Zielonej Góry?

Tomasz Golonko
07.01.2015
Panorama Zielonej Góry
Panorama Zielonej Góry • Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

Urodziła się tu królowa polskiej muzyki Maryla Rodowicz oraz młody artysta i laureat Paszportu Polityki L.U.C. Zielona Góra od lat słynie z pysznego wina, które jak magnes ściąga turystów do miasta. O Zielonej Górze zrobiło się jednak ostatni głośno za sprawą lekarzy i ministra zdrowia. I choć wkracza tu podstępnie temat polityki, my idziemy na kompromis i ogłaszamy: Zielona Góra idealnym kierunkiem weekendowej wycieczki. Co naprawdę warto w tym mieście zobaczyć, zrobić oraz… czego się napić. Bo grunt to… przecież porozumienie.

Zielona Góra i święto winobrania to także znakomita okazja, aby spróbować konfitury gronowej! Pycha!
Zielona Góra i święto winobrania to także znakomita okazja, aby spróbować konfitury gronowej! Pycha!•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Wino
Winorośl zaczęto w mieście uprawiać już na początku XIV wieku. Dziś wino to symbol Zielonej Góry. I to jaki smaczny! Na terenie miasta działa kilkadziesiąt prywatnych winnic. Dziś, wino zarówno białe, jak i czerwone wyrabiane w zielonogórskich winnicach stało się towarem, którym mieszkańcy chcą się chwalić i z przyjemnością częstują nim przyjezdnych. Najchętniej jesienią, podczas Święta Wina. To właśnie wtedy hucznie (bardzo hucznie) świętuje się udane zbiory. Kulturalnemu wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy oraz degustacje, a lokale serwują wino na wiele sposób. W każdym razie jest pysznie! Warto pojawić się w Zielonej Górze właśnie jesienią, tym bardziej, że Święto Wina wróciło w ostatnich latach do łask, stając się tym samym najważniejszą imprezą w regionie.

Winobranie, Zielona Góra
Winobranie, Zielona Góra•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyrabia się wino oraz poznać historię tego trunku, a dokładnie – historię zielonogórską, to polecamy wam jedyne w Polsce Muzeum Wina, które znajduje się na terenie Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Winny korowód w Zielonej Górze z okazji Winobrania
Winny korowód w Zielonej Górze z okazji Winobrania•FOT. MICHAL BEDNER / AGENCJA GAZETA

Warto przespacerować się także na Winne Wzgórze. To właśnie na nim znajduje się Park Winny – jeden z pięciu w Zielonej Górze. Ale jakże wyjątkowy! Krzewy i drzewa otaczają liczne rzeźby oraz piękną winnicę. Są także ławeczki ustawione wzdłuż krętych ścieżek. Widoki zapierające dech w piersiach? Tak, ale polecamy te wchodząc do Parku od ulicy na przykład Wrocławskiej.

Panorama Zielonej Góry z  Winnego Wzgórza
Panorama Zielonej Góry z Winnego Wzgórza•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Na wspomnianym Winnym Wzgórzu znajdziemy także fontannę – ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców oraz turystów. Granitowa, której głównym elementem jest kula ziemska, w sezonie letnim obraca się za sprawą wody. Ma robić wrażenie. Wieczorem także jest podświetlona i w efekcie przyciąga tu zarówno spacerujących zakochanych, jak i zabłąkanych turystów. Tu znajduje się także słynna Palmiarnia pełna egzotycznych roślin.

Palmiarnia, Zielona Góra
Palmiarnia, Zielona Góra•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Można tu także skosztować wina i dobrze zjeść. My polecamy to miejsce jednak z zupełnie innego powodu – niezwykle urocza panorama miasta, która robi podobać się może szczególnie wieczorem. Kupcie wino, zabierzcie ze sobą doborowe towarzystwo i wyruszcie na Winne Wzgórze. Miejsce, którego atmosfera uderzy do głowy niejednemu.

Palmiarnia na Winnym Wzgórzu oraz Stary Dom Winiarza, Zielona Góra
Palmiarnia na Winnym Wzgórzu oraz Stary Dom Winiarza, Zielona Góra•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Wino ma się tutaj z roku na rok coraz lepiej. Dziś w Zielonej Górze możemy uczestniczyć w Szkole Praktycznego Winiarstwa, wciąż udział w Ogólnopolskim konkursie Win czy w Konkursie na Najlepsze Wino Domowe.

Muzeum Wina w Zielonej Górze
Muzeum Wina w Zielonej Górze•FOT. SEBASTIAN RZEPIEL / AGENCJA GAZETA

L.U.C: Potężny potencjał rekreacyjny

L.U.C, Warszawa
L.U.C, Warszawa•FOT. LUKASZ GIZA / AGENCJA GAZETA

Zdobywca “Paszportu Polityki”, artysta i performer, który w Zielonej Górze się urodził i wychował, w rozmowie ze mną mówi o swoich ulubionych miejscach w mieście. I jak zaznacza, on stolice wina widzi zupełnie inaczej niż to, co można znaleźć w przewodnikach:

L.U.C, ARTYSTA

Nie jestem pewien czy mogę dać wiarygodną rekomendację ponieważ cała Zielona Góra jawi mi się jako sielankowe, cudnie zielone i raczej bezstresowe miejsce mojego dzieciństwa. Pomijając wypełnione jeziorami cudowne leśne okolice jak z hobbitowego Shire, jest z pewnością kilka miłych miejsc w samym mieście. Niewątpliwie urokliwe są przechadzki po deptaku na wiosnę. Pod BWA i na placu Westerplatte wraz subkulturą skejtową spędziłem całe liceum. Rejony mojego liceum związane są z dzielnicą Sky Piastowskich. To także urokliwe miejsca, ale pewnie głównie z uwagi na sentymenty.

Miasto L.U.C’a to także popularne miejsca jak właśnie Palmiarnia czy Plac Pocztowy, ale nie tylko:

L.U.C, ARTYSTA

Wiadomo że jest Palmiarnia, plac Pocztowy, mikroloftowy klimat przy Fabrycznej i urokliwy Rynek. Głównym atutem są jednak według mnie cudowne okolice, lasy i pagórki genialne na rower np. W rejonach Tatrzańskiej aż po Ochle. Miasto ma potężny potencjał rekreacyjny i powoli na szczęście zaczyna sobie to uświadamiać.

L.U.C, Olsztyn
L.U.C, Olsztyn•FOT. TOMASZ WASZCZUK / AGENCJA GAZETA

Kamienice
Uważam, że ciekawą atrakcją Zielonej Góry są także piękne kamienice i wille. Jeżeli zatem kręci was architektura miast, to polecam przespacerować się ulicami stolicy polskiego, dobrego wina. Wrażenie robi bryła dawnego hotelu “Reich Adler” (Orzeł Rzeszy), czyli kamienica znajdująca się przy ulicy Jedności 10, czy budynek Dawnej Szkoły Katolickiej znajdujący się na placu Pluty. Moje serce skradła jednak secesyjna kamienica z mansardowym dachem z XIX wieku, która znajduje się przy ulicy Niepodległości 22.

Siedziba NOT w Zielonej Górze
Siedziba NOT w Zielonej Górze•Fot. Pluszooowa/Wikipedia.pl

Oraz znajdująca się pod numerem 25. Kamienica Selmy Heider, która jest także obecną siedzibą redakcji Gazety Lubuskiej. Piękna, robiąca absolutnie wielkie wrażenie. Taka jest! Czerwona cegła, bogate zdobienie i ta historia! To trzeba zobaczyć na własne oczy. Dla głodnych estetycznych wrażeń polecam także willę Luisa Laskau’a, tę należącą kiedyś do architekta Carla Lorenza (Niepodległości 32) czy tę mieszczącą się na rogu Kupieckiej i Niepodległości kamienicę pewnego piekarza Fritza Heinricha z 1910 roku. Są także słynne i piękne Domy Towarowe Wilhelma Graua i Felixa Bicka. W Alejach Niepodległości warto nie tylko podziwiać wspaniałą architekturę, ale wypada także zgłodnieć. Polecamy lokale i restauracje w tej części miasta. Szczególnie Mexicanę – knajpę z tradycyjną i naprawdę dobrą kuchnią meksykańską.

Mexicana, Zielona Góra
Mexicana, Zielona Góra•Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

Staromiejskimi uliczkami
Od Starego Runku, który turyści najchętniej odwiedzają bez względu na porę roku, odchodzą ulice, w których warto się zgubić. Dokładnie tych najpiękniejszy i najpopularniejszych jest sześć. Każda urokliwa i kryjąca wspaniałe miejsce, które warto odkryć i dopisać do miejsc ulubionych. Wśród moich ulubionych – ulica Masarska.

Panorama Starówki w Zielonej Górze
Panorama Starówki w Zielonej Górze•Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

Falubaz
Nie można zapomnieć o Falubazie. Dosłownie! Gdy raz pojawicie się na stadionie siedmiokrotnego mistrza polski w żużlu, wrażenie zapamiętacie do końca życia. To jedna z najciekawszych atrakcji Zielonej Góry. Podczas sportowych imprez czuć tu niesamowitą atmosferę. Pełną radości i rodzinności. Mieszkańcy miasta robią wszystko, aby żużel był pretekstem nie tylko do przeżywania sportowych emocji, ale także świętem wszystkich. I tego można Zielonej Górze zazdrościć.

Stadion ZKŻ, Zielona Góra
Stadion ZKŻ, Zielona Góra•Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Zielonogórski Klub Żużlowy to także kawał historii, która sięga aż 1946 roku. Pierwsze zawody żużlowe odbyły się 20 października w tym samym roku, a jedenaście lat później oddano do użytku legendarny tor. Gwiazdami żużlu byli Zbigniew Filipiak czy Jerzy Błoch. Jeżeli będziecie szukać pamiątek z pobytu w Zielonej Górze, polecam te z archiwalnymi zdjęciami zawodników.

Zielona Góra, Stadion ZKŻ
Zielona Góra, Stadion ZKŻ•Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

Więcej o Zielonej Górze na stronie miasta.

Starówka Zielonej Góry
Starówka Zielonej Góry•Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta

naTemat.pl

Jedna odpowiedź na 1. Zielona Góra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>