Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52100
  • Dzisiaj wizyt: 12
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Les Vicky

 

Gwiazda chrześcijańskiego rocka: jestem lesbijką. I Bóg mnie za to kocha

Wojciech Engelking
14.08.2014
Vicky Beeching
Vicky Beeching • Screen z Twitter

Podczas gdy polskie gwiazdy estrady czują od pewnego czasu nagłą potrzebę, by troszkę poafiszować się ze swoją wiarą i nieprzychylnym stosunkiem do osób homoseksualnych, w Wielkiej Brytanii rzecz wygląda inaczej. Vicky Beeching, gwiazda chrześcijańskiego rocka, zaczęła otwarcie mówić o tym, że jest lesbijką – i że nie widzi najmniejszego powodu, by Bóg jej za to nie kochał.

Co to znaczy być konserwatystą na Wyspach?
Z pewnością coś innego niż w Polsce – i mocno się to ujawnia w problematyce stosunku do osób homoseksualnych. Wprowadzając prawo umożliwiające jednopłciowe małżeństwo, konserwatywny premier Wielkiej Brytanii David Cameron stwierdził, że nowa ustawa jest poświadczeniem długiej, brytyjskiej tradycji wzajemnego szacunku, tolerancji i równouprawnienia. Kościół anglikański wówczas mocno oponował – bezskutecznie. Do historii przejdzie fakt, że w Anglii i Walii małżeństwa homoseksualne zostały wprowadzone za rządów konserwatystów.

Vicky Beeching - Breath Of God
Vicky Beeching – Breath Of God•YouTube

Albo też – wcale nie przejdzie, bo nikt nie będzie tego uważał za sprzeczne z politycznym programem konserwatystów. Problemem jest kościół – i problem ten zaczyna na własnej skórze odczuwać popularna na Wyspach piosenkarka Vicky Beeching, gwiazda chrześcijańskiego rocka. Oprócz tego, że Vicky Beeching śpiewa mocno zakorzenione w jej wierze piosenki, jest też w Wielkiej Brytanii cenioną komentatorką religijną – prowadzi swój własny program w radiu i jest częstym gościem telewizji śniadaniowych.

Captivated by Vicky Beeching
Captivated by Vicky Beeching •YouTube

Vicky wychowała się w konserwatywnym, brytyjskim domu. Na Oksfordzie skończyła Teologię; jej najbliższą przyjaciółką jest Katherine – córka Juliena Welby’ego, arcybiskupa Canterbury, jednego z najwyższych dostojników w kościele anglikańskim. I to Katherine i jej ojciec jako jedyni wiedzieli o orientacji Vicky – i przekonywali ją, by się nie ujawniała. Jak przyznaje Beeching w rozmowie z „The Independent”, niczym się to nie różniło od tego, jak o homoseksualistach mówili nauczyciele w mocno religijnych szkołach, do których wysyłali ją rodzice. Dlaczego zatem postanowiła dokonać coming outu?

Yesterday, Today & Forever - Vicky Beeching
Yesterday, Today & Forever – Vicky Beeching •YouTube

Trauma i ulga
„Kiedy miałam dwanaście lat i zauważyłam, że podobają mi się moje koleżanki, poczułam się fatalnie” – opowiada Beeching „Independentowi”. Pochodząc z konserwatywnej rodziny i chodząc do kościoła właściwie codziennie, Beeching zaczęła się otaczać niewidzialnym murem, za którym ukrywała swoją orientację. „W wieku szesnastu lat postanowiłam zwrócić się z tym problemem do kościoła”. Nie poszła jednak do pastora, ale do katolickiego księdza. Co usłyszała? „Powiedział mi, żebym broń boże tego nikomu nie opowiadała. I obiecał, że będzie się za mnie modlić, by zostało mi to wybaczone”.

The Wonder of the Cross - Vicky Beeching
The Wonder of the Cross – Vicky Beeching •YouTube

Kiedy amerykańska wytwórnia EMC podpisała z nią kontrakt na płytę, na której w nieco folkowym stylu śpiewa religijne piosenki, poczuła się jeszcze gorzej. Z jednej strony – wykonywała muzykę, którą kochała i w którą wierzyła, lecz – czułą się coraz bardziej skrępowana tym, że nikomu nie mogła powiedzieć o swojej orientacji. „Przeniosłam się wtedy z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, sądząc, że w San Diego atmosfera będzie luźniejsza, o wiele swobodniejsza”. Niestety – nie.

Vicky Beeching- Turn your eyes
Vicky Beeching- Turn your eyes •YouTube

Postanowiła zmierzyć się z nieprzychylną opinią w tym miejscu, gdzie będzie najciężej, czyli – w Wielkiej Brytanii. „Kiedy powiedziałam wszystkim, że jestem lesbijką – poczułam ogromną ulgę”. Coming outu dokonała w gronie znajomych – ludzi mediów; do przestrzeni publicznej informacja przedarła się najpierw jako plotka. Przez tydzień Vicky jej nie komentowała – i dopiero w wywiadzie dla dzisiejszego „Independent” powiedziała słowa, które na długo pozostaną w brytyjskiej debacie publicznej: „Bóg kocha mnie taką, jaką jestem”.

naTemat.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>