Huncwot

inteligencja.gif

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 52100
  • Dzisiaj wizyt: 12
  • Wszystkich komentarzy: 138

Witam!

Ja, Kasia Kariatyda

Kasia-Kariatyda.jpg

Czas do szkoły! Brr...

sysło-szkoła1.jpg

free counters

12.08.2013 – od 8420

Ach 2

 

 

Internet sprzed lat. Zobacz, jak zmieniały się strony – Onet, Wp, Interia, Allegro

Nie tak dawno temu filmy oglądało się na kasetach VHS, muzyki słuchało z CD, a do internetu mało kto zaglądał, bo dla większości Polaków sieć była jeszcze egzotyczną ciekawostką. W takich warunkach debiutowało wiele stron, bez których wielu z nas nie potrafi dzisiaj żyć. Początki były przeważnie niepozorne, a nawet pokraczne…

 

Tak wyszukiwarka Google wyglądała 25 stycznia 1999 roku
Tak wyszukiwarka Google wyglądała 25 stycznia 1999 roku • Fot. archive.org/web

Sieciową podróż w czasie można odbyć dzięki Internetowemu Archiwum. Wystarczy wpisać adres strony, wybrać datę i już, oczom ukazują się widoki, z którymi internauci mieli do czynienia jeszcze przed powstaniem Facebooka czy Twittera.

1. Wirtualna Polska

17 stycznia 1999 roku
17 stycznia 1999 roku•Fot. web.archive.org
2 czerwca 2002 roku
2 czerwca 2002 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. web.archive.org

2. Onet

6 października 1999 roku
6 października 1999 roku•Fot. web.archive.org
5 czerwca 2002 roku
5 czerwca 2002 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. web.archive.org

3. Interia

11 maja 2000 roku
11 maja 2000 roku•Fot. web.archive.org
27 listopada 2002 roku
27 listopada 2002 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. interia.pl

4. Gazeta.pl

29 lutego 2000 roku
29 lutego 2000 roku•Fot. web.archive.org
20 listopada 2002 roku
20 listopada 2002 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. gazeta.pl

5. Google

2 grudnia 1998 roku
2 grudnia 1998 roku•Fot. web.archive.org
18 czerwca 2001 roku
18 czerwca 2001 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. google.pl

6. Allegro

20 maja 2000 roku
20 maja 2000 roku•Fot. web.archive.org
22 marca 2003 roku
22 marca 2003 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. allegro.pl

7. Prezydent.pl

21 lutego 1999 roku
21 lutego 1999 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. prezydent.pl

8. Yahoo

25 października 1996 roku
25 października 1996 roku•Fot. web.archive.org
17 czerwca 2001 roku
17 czerwca 2001 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. yahoo.com

9. Amazon

28 sierpnia 1999 roku
28 sierpnia 1999 roku•Fot. web.archive.org
18 lutego 2004 roku
18 lutego 2004 roku•Fot. web.archive.org
Obecnie
Obecnie•Fot. amazon.com

naTemat.pl

Sierp i młot na ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi. Rosja przypomina, że wciąż jest totalitarnym reżimem?

Rosjanie podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Soczi dali jasno do zrozumienia, iż nie ma najmniejszych podstaw ku temu, by sądzić, że święto sportu stanie się nadzieją na demokratyzację tego kraju. Centralnym znakiem pokazu przedstawiającego kulturę i tradycję Rosji organizatorzy uczynili… sierp i młot. Symbole, które w historii świata zapisały się jako znak krwawego sowieckiego reżimu, który nadal zdaje się być dla Kremla wzorem.

 

Sierp i młot były jednymi z najważniejszych symboli na ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.
Sierp i młot były jednymi z najważniejszych symboli na ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. • Fot. TVP1

- Tam ważny nie jest człowiek, a kraj – mówili eksperci tuż przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia zimowych igrzysk w Soczi. Od kilku dni spodziewano się przecież, iż dziś mnóstwo będzie nawiązań do najpiękniejszych chwil w historii Rosji. Kiedy ceremonia już się rozpoczęła, rzeczywiście nie brakowało momentów, gdy organizatorzy igrzysk chwalili się bogatą kulturą i genialnym dorobkiem naukowym ich kraju.

Fot. TVP1

Ceremonia wyreżyserowana przez Konstantinan Ernsta rozpoczęła się jednak na dobre dopiero, gdy wszyscy uczestnicy na stojąco wysłuchali hymnu Federacji Rosyjskiej. Później Rosjanie rozpoczęli przypominanie osiągnięć swoich wielkich przodków, w tym szczególnie Katarzyny II i Piotra I.

I choć po ceremoniach z Vancouver, Pekinu i Londynu poziom artyzmu i estetyki rosyjskiego spektaklu nie mógł zaskakiwać, wielu widzów wręcz w osłupienie wprawił zapewne widok symboli krwawego stalinowskiego reżimu. Gdy, już wydawało się, że z sowiecką przeszłością organizatorzy postanowili rozprawić się za sprawą przedstawienia symbolicznego „parowozu dziejów”, w zasadzie na sam koniec Rosjanie postanowi zaskoczyć takim obrazkiem.

Fot. TVP1

To z pewnością nie przeszkadzało jednak nielicznym światowym liderom, których na trybunach wypatrzyły kamery rosyjskiej państwowej telewizji. Szczególną uwagę realizatorzy poświęcili przywódcy białoruskiego reżimu Aleksandrowi Łukaszence i prezydentowi pogrążonej w protestach Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi. Na olimpijskich trybunach nie byli oni bynajmniej ofiarami ostracyzmu. Towarzyszyli im m.in. nowy premier Holandii Mark Rutte i premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Fot. TVP1
Źródło: TVP1

 

Estetyka Soczi – blichtr, splendor i kolorowe iluminacje za miliardy

Igrzyska Olimpijskie w Soczi to najdroższa w historii masowa impreza sportowa. Rosjanie wydali miliardy euro – również na nowoczesne obiekty sportowe. Większość z nich ma wręcz futurystyczne formy, ale detalami nawiązuje do rosyjskiej tradycji. Nieprawdopodobne wrażenie robią z pewnością spektakularne iluminacje fasad, które tworzą niepowtarzalną atmosferę całości.

 

Rosjanie zdecydowali się na futurystyczne formy i spektakularne iluminacje
Rosjanie zdecydowali się na futurystyczne formy i spektakularne iluminacje • fot. sochi2014.com

Igrzyska pochłonęły blisko 40 miliardów euro, co sprawia, że ich pełen koszt jest jednoznaczny z sumą, którą dotychczas wydano na wszystkie zimowe olimpiady, jakie odbyły się w latach 1924 – 2010. Początkowo planowany budżet – 12 miliardów euro – w kontekście całościowych wydatków brzmi więc nieco absurdalnie. Według rosyjskich opozycjonistów to niezbity dowód na kradzieże i korupcje, których skala w tym wypadku jest wręcz niewyobrażalna.

Znaczną część kosztów z pewnością pochłonęła infrastruktura i urbanistyka, ale także ochrona imprezy, logistyka i odpowiednia promocja. Z okazji Igrzysk wybudowano kilka naprawdę imponujących obiektów sportowych. Porażają zarówno skalą, jak odczytywaną przez rosyjskie poczucie piękna estetyką.

Wszystkie budowle swoją stylistyką nawiązują do tego, co bezpośrednio kojarzy się z chłodem, lodem, śniegiem i zimnem. Architekci zastosowali proste, modernistyczne formy, błękitno–szarą kolorystykę i naprawdę porażające iluminacje brył budowli. W subtropikalnym klimacie Soczi całość wygląda naprawdę interesująco – większość budynków konstruowana była jednak w taki sposób, żeby z łatwością można było je przenieść do innej lokalizacji.

Cały kompleks sportowy – miasteczko olimpijskie i instalacje dla dyscyplin zewnętrznych – znajdują się w dwóch lokalizacjach, położonych od siebie w odległości ok. 50 km i połączonych szybką kolejką. Skocznie narciarskie, tory bobslejowe i inne obiekty do tzw. sportów „zewnętrznych” znajdują się w Klastrze Górskim w Krasnej Polanie. Natomiast kompleks zamkniętych obiektów, w tym imponujących stadionów i hal sportowych jest umiejscowiony tuż nad Morzem Czarnym, w Klastrze Przybrzeżnym.

Najciekawsze architektonicznie obiekty znajdują się oczywiście w nadmorskim Parku Olimpijskim – projekt opracowała firma Populous, która wcześniej zajmowała się realizacją min. stadionu w Stanford. Koordynacją i nadzorem gigantycznej budowy kilku solidnych obiektów zajmowało się rządowe przedsiębiorstwo Olimpstroj, a plac często odwiedzał Putin.

Architekci postawili przede wszystkim na nowoczesne, płynne, modernistyczne formy, które wzbogacono imponującymi iluminacjami. Wszystkie budynki są ułożone w obrębie wielkiego koła wokół Placu Medali – dzięki temu widzowie z łatwością będą mogli przejść z jednego budynku do drugiego na piechotę. W pobliżu okręgu budowli ulokowano Wioskę Olimpijską, a także Międzynarodowe Centrum Nadawcze i główny press-room.

Stadion Olimpijski Fiszt
Stadion Olimpijski Fiszt•fot. sochi2014.com


Stadion Olimpijski Fiszt (Fisht Olympic Stadium)
 to najważniejszy – i z pewnością najbardziej spektakularny – budynek w Parku Olimpijskim. Odbędą się tam ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, a także rozdania medali. Nazwa stadionu pochodzi od kaukaskiej góry Fiszt – kształt budowli formą nawiązuje do ośnieżonego szczytu, natomiast dekoracyjna forma ścian budynku do słynnych jaj Fabergé, które są jednym z najważniejszych symboli władzy carskiej. Koszt budowy obiektu to ok. 451 milionów euro, stadion pomieści blisko 40 tys. widzów. Jego realizacją zajęła się wspomniana wcześniej firma Populous – Stadion Olimpijski Fi-szt ma stanowić jeden z głównych obiektów podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji w 2018 roku.

Według komentatorów forma stadionu ma stworzyć nową jakość rosyjskiej architektury: ulokowaną zarówno w tradycji, nowym kontekście modernistycznej formy. Dzięki przejrzystym ścianom tłum znajdujący się na stadionie będzie widoczny również na zewnątrz.

Wielki Pałac Lodu
Wielki Pałac Lodu•Centrum Curlingu Kostka Lodu

Wielki Pałac Lodu (Bolshoy Ice Dome) to gigantyczna budowla, która pomieści aż 12 tysięcy widzów. Jego budowa kosztowała ponad 233 miliony euro, odbywać się tam mają rozgrywki hokeja na lodzie, także te finałowe. Zaprojektowała go rosyjska firma NPO Mostovik, a nazwa „Bolszoj” ma podkreślić to, że Rosja jest największym pod względem terytorium państwem na świecie. A także to, że sporo rzeczy jest w niej jest „balszoj” (czyli wielkie) – organizatorzy przywołują min. teatr, balet oraz łyżwiarstwo figurowe.

Kopuła swoim kształtem ma nawiązywać do zamarzniętej kropli wody – w ciągu dnia jej powierzchnia jest srebrzysta i gładka, natomiast wieczorem i w nocy zamienia się w gigantyczny ledowy ekran, na którym wyświetla się przeróżne obrazy, najczęściej jednak wyraziste plamy jaskrawych kolorów. Po igrzyskach stadion ma służyć jako obiekt koncertowo – rozrywkowy.

Mały Pałac Lodu / Szajba Arena
Mały Pałac Lodu / Szajba Arena•sochi2014.com


Mały Pałac Lodu lub Szajba Arena (Shayba Arena)
 to obiekt, który został przeznaczony jako hala do rozgrywek hokejowych – słowo „szajba” w języku rosyjskim oznacza bowiem krążek do hokeja. Obiekt mieści 7 tysięcy widzów, jego budowa kosztowała 77 milionów euro. Cylindryczna forma budowli bezpośrednio nawiązuje do tytułowego przedmiotu, natomiast zewnętrzna dekoracja sprawia, że kojarzyć się może również z dynamicznym ruchem śnieżnej zawiei i błękitnych tafli lodu.

Wieczorami całość jest podświetlana w kontrastowych odcieniach błękitu i bieli, co stanowi ciekawą równowagę dla srebrzysto – czerwonej iluminacji pozostałych obiektów. Projekt wykonała niemiecka firma Walter Pichler & Partner – po igrzyskach całość ma zostać zdemontowana i przewieziona do innego miasta Federacji.

Adler Arena
Adler Arena•fot. sochi2014.com

Centrum Łyżwiarskim Adler Arena (Adler Arena Skating Center)mają odbywać się zawody łyżwiarstwa szybkiego. Stadion zaprojektowała rosyjska firma Kuban Universal Projekt i Bob Johnston z Cannon Design, który zajął się architekturą wnętrza. Stadion pomieści 8 tys. widzów, a koszt jego budowy wyniósł 167 milionów euro. Ma formę prostokąta o zaokrąglonych narożnikach, ukośne ściany i trójkątne okna.

Zarówno bryła jak i srebrzystoszara kolorystyka całości mają symbolizować pęd, szybkość i krystaliczną przejrzystość – do tej ostatniej bezpośrednio nawiązują przeszklone ściany obiektu: dzięki nim widzowie mają widok na zewnątrz. Po olimpiadzie Adler Arena ma zostać przekształcona w centrum wystawiennicze i przeniesione w zupełnie inne miejsce Rosji. Według Dymitra Szewczenko, szefa komitetu organizacyjnego igrzysk w Soczi Adler Arena to „najbardziej ambitna konstrukcja w Europie, jak nie na całym świecie”.

Pałac Łyżwiarski Góra Lodowa
Pałac Łyżwiarski Góra Lodowa•fot. sochi2014.com

Pałac Łyżwiarski Góra Lodowa (Iceberg Skating Palace) to obiekt, w którym odbywać się będą zawody w łyżwiarstwie figurowym i szybkim na krótki dystans. Pomieści aż 12 tys. widzów, a koszt jego budowy wyniósł 272 miliony euro. Projekt wykonała rosyjska pracownia architektoniczna Mosproekt 4, forma budynku miała nawiązywać do kształtu góry lodowej: ma lekko falisty gzyms, który podkreśla płynny kształt całości. Elewacja została pokryta prostokątnymi płytami w różnych odcieniach błękitu, które tworzą monochromatyczną mozaikę, odpowiednio iluminowaną wieczorami. Po igrzyskach obiekt ma nadal pełnić funkcję lodowiska.

Centrum Curlingu Kostka Lodu
Centrum Curlingu Kostka Lodu•Mały Pałac Lodu / Szajba Arena


Centrum Curlingu Kostka Lodu (Ice Cube Curling Center)
 to ostatni z budynków znajdujących się w Parku Olimpijskim: jest najmniejszy i najmniej spektakularny, ale i tak zaskakuje swoją skalą. Obiekt pomieści ok. 3 tys. widzów, koszt budynku to „tylko” 22 miliony euro. W budynku mają się odbywać rozgrywki curlingowe, jego prosta forma symbolizuje „demokrację i powszechną dostępność” Igrzysk Olimpijskich. Kostka Lodu jest efektem pracy firmy Walter Pichler & Partner. Po igrzyskach zostanie przewieziona w inne miejsce Rosji.

Koszt zimowych igrzysk w Soczi jest dotychczas najwyższy w historii masowych imprez sportowych: Chińczycy, organizując letnią olimpiadę w Pekinie w 2008 wydali 29 miliardów euro, Kanadyjczycy na zimową olimpiadę w Vancouver w 2010 roku – 6 miliardów euro, natomiast Anglicy na londyńską olimpiadę w 2012 roku przeznaczyli blisko 11,5 miliarda euro.

Obiekty sportowe, na które przeznaczono znaczną część całościowego budżetu, były realizowane z ogromnym rozmachem, zarówno koncepcyjnym, jak i finansowym. A kwestie estetyczne? Z pewnością budowle doskonale wpisują się zarówno w kontekst sportowej imprezy masowej, jak kraju, w którym się znajdują.

naTemat.pl

 

Co to Karta Olimpijska i czemu Google Doodle o niej mówi? To sprzeciw wobec antygejowskiego prawa w Rosji

„Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji” – takim cytatem z Karty Olimpijskiej wita nas Google. Do tego dodano Doodle w postaci kilku sportowców na tle pól w kolorach tęczy. A internauci zastanawiają się: o co chodzi? I co to jest Karta Olimpijska? Odpowiedź jest prosta: Google zamanifestował swój sprzeciw wobec dyskryminującego gejów prawa w Rosji.

 

Co to jest Karta Olimpijska i co to ma wspólnego z Google Doodle? Chodzi o antygejowskie prawo w Rosji
Co to jest Karta Olimpijska i co to ma wspólnego z Google Doodle? Chodzi o antygejowskie prawo w Rosji •Fot. Google.pl

Igrzyska Olimpijskie w Soczi tuż, tuż, ale takiego Google Doodle na ich rozpoczęcie nikt się nie spodziewał. Internauci mogą zastanawiać się: czemu akurat ten cytat i kolorowi sportowcy? A przede wszystkim: co to jest ta Karta Olimpijska?

JEDNA Z FUNDAMENTALNYCH ZASAD OLIMPIZMU, CYTOWANA PRZEZ GOOGLE

Uprawianie sportu jest prawem człowieka. Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w zgodzie z duchem olimpijskim, czyli w atmosferze wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, solidarności i zasad fair play.

Co to jest ta Karta
Najprościej mówiąc, Karta Olimpijska to zbiór podstawowych zasad Ruchu Olimpijskiego. Znajdują się w niej zarówno wytyczne, jakimi powinni kierować się zawodnicy, ale też zasady organizacji Igrzysk. Karta Olimpijska jest też oficjalnie statutem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Oprócz całej masy reguł dotyczących technicznej organizacji Igrzysk, w Karcie Olimpijskiej znajduje się lista „fundamentalnych zasad olimpizmu”, które dotyczą wartości, jakie mają przyświecać idei Igrzysk.

FUNDAMENTALNE ZASADY OLIMPIZMU Z KARTY OLIMPIJSKIEJ DOTYCZĄCE WARTOŚCI

1. Olimpizm jest filozofią życia, chwalącą i łączącą w zrównoważoną całość jakość ciała, woli i umysłu. Łącząc sport z kulturą i edukacją, olimpizm dąży do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu, odpowiedzialności społecznej i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych.

2. Celem olimpizmu jest, aby sport służył harmonijnemu rozwojowi człowieka, z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności. (…)

6. Każda forma dyskryminacji w stosunku do kraju lub osoby ze względu na rasę, wyznanie religijne, poglądy polityczne, płeć lub z jakiegokolwiek innego względu, jest niemożliwa do pogodzenia z przynależnością do Ruchu Olimpijskiego.

Tolerancja ważna na Igrzyskach
Jak łatwo zauważyć, spory nacisk Karta Olimpijska kładzie na poszanowanie godności człowieka, wzajemną tolerancję i brak dyskryminacji. Tymczasem nie jest nowością ani tajemnicą, że w Rosji powstało antygejowskie prawo, dla którego określenie „dyskryminacja” jest bardzo delikatne.

Google manifestuje
Tylko co to ma wspólnego z Google Doodle na rozpoczęcie Igrzysk? Po kliknięciu w logo, jesteśmy przenoszeni do strony wyszukiwania hasła „Karta Olimpijska” i tylko tyle. Ale nie da się nie zauważyć, że Doodle zostało ubrane w tęczowe kolory – a jak wiadomo, tęcza jest symbolem ruchów homoseksualnych.

Tym samym Google zamanifestowało swój sprzeciw wobec dyskryminacji, której wobec homoseksualistów dopuszcza się Rosja. To na pewno jeden z najgłośniejszych i najważniejszych głosów w tej sprawie. O ile bowiem wszyscy przed Igrzyskami mówili o antygejowskim prawie, to im bliżej całej imprezy, tym rzadziej się o tym mówi. Jeden ruch Google skuteczniej zwrócił na niego uwagę, niż wszystkie wcześniejsze protesty razem wzięte.

Pełna treść Karty Olimpijskiej znajduje się tutaj.

naTemat.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>